Shkodranët e pushkatuar nga komunizmi, që nuk iu dihet varri

Këshillit të Ministrave firmosi pak ditë më parë, marrëveshjen mes qeverisë shqiptare dhe Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (më tej: ICMP) për nisjene kërkimit të eshtrave të personave të zhdukur gjatë diktaturës komuniste....

Marije Shllaku, shkodrania 24-vjeçare që u pushkatua nga komunistët shqiptaro-serb

"U pushkatuan në Prizren në nëntor të vitit 1946, pas gjyqit që iu bë asaj bashkë me 26 intelektualët e tjerë të angazhuar për bashkimin e trojeve shqiptare. Sigurimi i Shtetit në bashkëpunim me...

Abdyl Sharra, inxhinieri i diplomuar në Romë që u var në litar nga komunistët

  Abdyl Sharra, lindi në Vlorë ën vitin 1915 në një familje patriotike, mbështetëse e Pavarësisë Kombëtare, pjesë e lëvizjeve demokratike dhe atdhetare në të gjitha kohërat. Pasi kreu shkollën “Harry Fultz” në Tiranë dhe...

Enver Sazani, mjeku i shkolluar në Francë që u dënua me vdekje nga diktatori...

Enver Sazani ishte vetmë 38 vjec kur u dënua me pushkatim nga regjimi komunist, më 10 tetor 1947.  Bashkëshortja e tij franceze, bashke me bashkeshorten e Irfan Majunit, e bija e Tefik Deliallisit, e...

Filip Gjomarkaj: Ju rrëfej si i mbijetuam urisë në kampin e Turanit e Tepelenës

"Isha i vogël 5 vjeç por e mbaj mënd mirë atë ditë. Ishte një vend i tmerrshëm atje ku na çuan. E mbaj mend si sot…. Ne na vendosën në një cep dhe ngjitur...

Një rrëfim nga Gani Kupi: Arratisja e babait, jeta nëpër burgje dhe internime...

Pa ikur gjermanët nga Shqipëria, babai im Shaban Kupi, ishte i arratisur bashkë me vëllanë e tij, Abaz Kupin. Dhe mbasi Abazi iku në Itali, bashkë me dy djemtë e tij (Petritin dhe Rustemin)...

Dosja e diktaturës dhe e vërteta e armëve nëpër kisha

Kur At Çiprian Nika dëshmonte: “Armët nuk i kam pas vetë. Ishin disa mbeturina të lëna nga gjermanët kohë më parë, që kur ishin strehuar dhe kishin banuar në seminarin tonë”, mendonte se bëhej...

Hafiz Ali Kraja, kleriku i famshëm i Shkodrës që vuajti 19 vjet në burgjet...

Rrëfimet e të birit, Mehdi Kraja për  burgosjen e të atit dhe vuajtjete  familjes gjatë diktaturaës komuniste “Unë jam njohur për herë të parë me babain tim, Hafiz Ali Kraja, përmes hekurave të burgut të Tiranës....

Rini Monajka dhe një protestë shkodranësh në janarin e ftohtë të vitit 1990

Demonstrata për rrëzimin e bustit të Stalinit, ku i riu me origjinë austriake që u rrah dhe u dëmtua barbarisht, në mënyrë të pakthyeshme nga sigurimi i Shtetit Në ditët e sotme do të ishte...

“Djelmnia studentore” e Shkodrës si vatër e antikomunizmit

Një dëshmi nga Hamza Kazazi për antifashizmin dhe antikomunizmine  familjes së tij por edhe për vuajtjet e tmerrshme nga diktatura komuniste Si filloi persekutimit nga komunizmi?  Për historinë e tim eti dhe vuajtjet e familjes, unë...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »