video

Dëshmia/Shkëlqim Abazi: Pas revoltës së Spaçit, na vranë edhe qenin Tart

Një përshkrim i detajuar i kryengritjes më të madhe të ndodhur ndonjëherë në burgjet komuniste të Shqipërisë, "një ballafaqim me shtetin: ku në një anë fliste krimi, në anën tjetër mbrohej liria". Shkëlqim Abazi...

Klora Merlika: Në Tepelenë kam parë mbi 20 fëmijë që vdiqën brenda 24 orëve...

Nga Admirina Peçi “Non voglio vivere, non voglio vivere…”. Gruaja që e shqipton këtë frazë, me revoltë, në derën e një prej kasolleve të internimit, në Gradisht, në vitin 1992 para një kamera të televizionit...

Elida Dakoli: Një histori përndjekjeje, e shoqëruar në piano

Pianistja dhe aktivistja Elida Dakoli, tregon vuajtjet e familjes së saj në komunizëm që i ka kthyer në kauzën për të cilën po lufton në Shtetet e Bashkuara, duke mbajtur sytë vazhdimisht nga Shqipëria Pianistja...
video

Dëshmia/Refat Paja: Në kënetën e Maliqit, policët shkelnin mbi të burgosurit

Dy vëllezërit Paja u arrestuan njëri pas tjetrit. I madhi u dërgua në burgun e Gjirokastrës ku nga kushtet e këqija humbi jetën, ndërsa Refati, i cili dëshmon vuajtjet e tij, punoi në tharje...
video

Dëshmia/Kydret Kazazi: Skenën me vëllanë 3 vjeç, nuk do ta harroj sa të vdes

Mlikajt ishin një shtëpi bejlerësh, ndër më të pasurit e Lezhës në vitet '30 dhe fillim të viteve '40, por me t'u vendosur regjimi komunist, u vunë në shenjestër. Babai i Kydretit u arratis...
video

Elena Çami: Unë, rusja që kalova jetën në burgjet komuniste

“Kur më vunë prangat, nuk më harrohet ajo skena... djali u përmbys në divan edhe qante.” Si m’i vunë prangat para djalit që qante dhe më mbajtën në hetuesi 9 muaj, që të pranoja se...
video

Dëshmia/Halil Halilaj: Vuajtjet në kampe, nën tokë dhe mbi tokë

Halil Halilaj ka vuajtur 15 vite burg: 10 me akuzën e arratisjes dhe 5 të tjerë që iu shtuan për pjesëmarrjen në revoltën e Spaçit, ku vuante dënimin në vitin 1973. Ishte kampi ku...

Luigj Dushaj: Si më pushkatuan babain, pse ishte kundër komunizmit

Në 19 korrik 1946, gazeta “Bashkimi” e asaj kohe shpall vendimin e gjyqit të Shkodres kundër 21 të akuzuarve si kriminele lufte dhe armiq të popullit, pjesëmarrës në “Kryengritjen e Malësisë së Madhe”, Llesh...

Italiani që kërkon eshtrat e babait: Qeveritë shqiptare tallen me mua

Ndoshta askush tjetër nuk do të kishte bërë më shumë sesa Aldo Renato Terrusi, për të çuar në atdhe eshtrat e të atit, që ndërroi jetë në burgun e Burrelit. Është kthyer disa herë...

Dëshmia/ Muharrem Xhydollari: “Shpirtrat e vdekur” të Spaçit

Muharrem Xhydollari (Hudenishti) i persekutuar, i përndjekur dhe i burgosur prej komunistëve me 9 vite në burgun e Spaçit, me 5 familjarë të pushkatuar dhe i dënuar me 5 vite internim pas lirimit nga...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »