Dëshmia/ Vaskë Orgocka: Netët pa gjumë në qeli, në pritje të pushkatimit

"Ishin të pakta netët kur flija që në mbrëmje deri në mëngjes, sepse ishin këto zhurma nëpër korridore që më bënin të mendoja se po vinte radha ime. Më në fund, një ditë, ditën...
video

Dëshmia/Muhamet Gjyli: Një jetë si i biri i "armikut"

Kujtimet e një fëmije nga dita që i arrestuan të atin dhe rrugët e vështira kur shkonte për ta takuar në burg. Muhamet Gjyli dëshmon jetën e një djali armiku, që i jepnin punët...
video

Dëshmia / Kipe Abdi: Më mashtruan, lashë Kanadanë për të gjetur burgun

Historia e të arratisurit që arriti në Kanada dhe u kthye në Shqipërinë komuniste sepse i besoi propagandës së shtetit shqiptar, që kush kthehej, do të falej, por sapo zbriti në Durrës e pritën...

25 vite burg e internim/ Ylber Merdani: Më spinuan shokët për disa poezi

Si e shkatërroi komunizmi familjen e shquar korçare, Merdani, duke i konfiskuar pasurinë, burgosur dhe internuar deri në 1990. Dëshmia e Ylberit për Spaçin: Më vunë dërrasë me gozhdë në kurriz Ylber Merdani është...
video

Dëshmia/Vasil Kokali: Skllav për 46 vjet

Ishte 21 vjeç kur e internuan në vitin 1946 dhe jetoi në internim deri në 1991-shin, duke provuar kampet me tela me gjemba, ushqimin e kazanit dhe punën e rëndë. Kujto.al sjell dëshminë e...
video

Dëshmia/Muhamet Zhuli: Më arrestuan në një ditë me babanë 68-vjeçar

Pesë vite burg sepse kishte mbrojtur të atin në mbledhjen e fshatit. Pesë vite punë të rëndë në Spaç, ndërsa babai i tij, edhe pse në moshë të thyer, u dënua me 7 vjet,...

Uran Butka, njeriu që nuk u thye nga komunizmi

Fëmijëria në kampin me tela me gjemba të Krujës. Dëbimi për vite me radhë në zona të thella dhe mohimi i profesionit. Jeta e pazakontë e Uran Butkës dhe familjes së tij dhe forca...
video

Dëshmia/ Engjëll Çarçani: U rrita pa baba, fëmijët e mi po ashtu

Nuk ishte as dy vjeç, kur i ati u arratis dhe Engjëlli u internua nga Kolonja në kampin e Kamzës. Po aq të vegjël do i linte fëmijët, kur e dënuan atë vetë. E...

Revolta në Zhapokikë, kryengritja antikomuniste që tronditi sistemin monist

Fakte, dëshmi dhe dokumente historike që hedhin dritë mbi një ngjarje të lavdishme lirie që u mbyll tragjikisht prej komunistëve me një hakmarrje të pa imagjinueshme mbi popullsinë e pafajshme. Intervistë me studiuesin Xhezo...
video

Dëshmia/ Hasan Bylyku: Babai në burg, Sigurimi presion nënës që ta divorconte

Babain ia arrestuan në ambulancën e fshatit ku punonte si infermier. La jashtë një djalë tre muajsh, që, pas 11 vitesh, nuk e njohu të atin. Po nuk mjaftoi burgosja, pasi Sigurimi luftoi me...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »