36 llojet e torturave të tmerrshme që u përdorën gjatë diktaturës komuniste

Rrahje me dru, shpim i mishit me tel të djegur, futja e kripës në mish, lënia në ujë të ftohtë, lënia pa bukë deri në vdekje, varje me kokëposhtë, shtrëngimi i gjinjve me pinca,...
video

Video: Ja rradhët e qumështit në Shqipërinë komuniste

Varfëria ekstreme, uria dhe dhuna fizike e psikologjike, ishin shoqëruese të gjithë viteve të komunizmit në Shqipëri. Por vitet ’80 njihen si kulmi i kësaj gjendjeje të rëndë, ku shkak kryesor ishte ekonomia tërësisht...

Lista/ 110 drejtues të Sigurimit të Shtetit që kryen krime monstruoze

  Nga Leka Ndoja Në  përkujtim të 40 vjetorit të procesit të fundit gjyqësor ndaj klerit katolik, të 29 prillit 1977 ndaj Imzot Ernest Luigj Çobës, Ipeshkvit të mbramë të Shkodrës gjatë komunizmit, dhe në përkujtim...

Shkurt 1946/ Koçi Xoxe: Si do i zhdukim kundërshtarët

Sinjali nga Beogradi që nxiti regjimin e Enver Hoxhës të niste masakrën ndaj kundërshtarëve të komunizmit në të gjithë Shqipëri Edhe pse i gjithë vitit 1945 ishte i mbushur me krime, spastrime, gjakderdhje sekuestrime pasurish,...

Sot ditëlindja e Lasgushit dhe një fletërrufe në kohën e diktaturës

Dorëshkrimi që dëshmon për jetën e vështirë të poetit në ambjentin bolshevik të Tiranës së komunizmit ku ai detyrohej të jetonte si “i vdekur”… Sot është ditëlindja e 118-të e poetit të madh Lasgush Poradeci....

Nexhmije Hoxha: Vetëm një herë jam veshur fashiste

Deklarimi i të vejës së diktatorit Enver  Hoxha më 8 janar 1952: Daja im ishte ballist, u vra nga partizanët Nga Kastriot Dervishi Lajmi që Nexhmije Hoxha ka qenë anëtare e Partisë Fashiste tani përforcohet nga fakte të...

“Mallit të shpirtit tim, nipit të dashur Panos. Gjyshi i përmalluar, Zoto”

Është letra e Zoto Taçit nga SHBA, që ia dedikonte nipit të tij poetit, Pano Taçi, i cili vuante në Shqipëri, diktaturën komuniste. Ia kishte lënë amanet një amerikani, quhej William Rajerson dhe do...

Si u asgjesuan 29 mijë dosje të Sigurimit të Shtetit

Brumatriçet e Hekuran Isait e Gramoz Ruçit që zhdukën gjurmët e krimeve të komunizmit. U shkatërruan tonelata dosjesh, rreth 75 % e dokumentacionit të arkivuar në organet e Sigurimit të Shtetit. Vetëm brenda një...

“Moj nanë…nana jeme.. sa janë ka m’dhamin eshnat…. ”

Janë mundimet e Dom Mikel Beltojës kur torturtohej nga xhelati komunist, Shyqyri Çoku, të cilin e dekoroi qeveria e Edi Ramës, një vit më parë. Dëshmi për torturat ndaj klerikëve nëpër burgjet komuniste atë...

Operacionet në veri 1945/ Komisari Arif Hasko urdhër partizanëve: T'i zhdukim të gjithë ata që...

  "Në Zonat ku operojmë , ta sqarojmë masën e popullit, se ne nuk luftojmë popullin, por vetëm armiqtë e tij dhe të qeverisë". “Kujto .al” e sjell të plotë këtë dokument prej dy faqesh,...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »