Modeli sovjetik/ Mehmet Shehu: Ja si do ta hartojmë dekretin për internimin dhe dëbimin

Dekreti me të cilin u internuan dhe dëbuan familjet antikomuniste në Shqipëri, dhe të gjithë të tjerët, të shpallur kohë pas kohe armiq të pushtetit, u hartua sipas modelit sovjetik. Një relacion i hartuar...

Dosjet e Diktaturës/ Pjetër Pepa: Ja ç'thonë dokumentet për torturat çnjerëzore

Fati i tyre ishte i vendosur. Rruga drejt vdekjes ishte e projektuar tashmë për të gjithë ata, qindra e qindra klerikë, intelektualë, dhe gjithkush tjetër që u cilësua “Armik i pushtetit popullor”. Por, deri...

“Zef! …nanës, mi ço fjalë e i thuej se e kam dasht shumë..."

Çastet e fundit dhe amaneti i Filip Logorecit, lënë bashkëvuajtësit të tij të qelisë, Zef Staku. Historia tronditëse e gjimnazistit shkodran, që humbi këmbë e duar nga torturat çnjerëzore në hetuesi e më pas...

Raprezalje në burg, tre priftërinj refuzun të “nderonin” për vdekjen e Enver Hoxhës

Që në mëngjes një muzikë funebër shoqëronte zymtësinë e Burgut të Spaçit, më 11 prill, 1985. Diçka e rëndë kishte ndodhur për komunistët, por jo për të dënuarit politik. Për gardianët dhe administratën gjëma...

Ushtari Bari Koçi, për 15 ditë leje, vrau babain e shtatë fëmijëve

Ushtari vigjilent që vrau në galerinë numër 15/1, të burgosurin “armik”  Rexhep Goçi, u shpërblye me 15 ditë leje dhe dekoratë nga regjimi   Ishte mëngjesi i 16 nëntorit të vitit 1982. Ushtar Bari Koçi ishte...

Ana e errët e LANÇ, imoraliteti në rradhët e partizanëve

Vjedhje dhe abuzim seksual mes shoqeve e shokëve partizanë në brigadën e VII-të sulmuese. Roli i Ramiz Alisë dhe konfirmimi në letrën e diktatorit Enver Hoxha Historia e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, është propaganduar për 50...

Enver Hoxha, njeriu që kishte në dorë jetën dhe vdekjen, ja çfarë vendosi…

Në cilësinë e Ministrit të Luftës dhe Mbrojtjes Kombëtare, Enver Hoxha në një dokument të datës 2 mars 1946, aprovon dënimin me vdekje të gjashtë personave, mes tyre tre klerikë të lartë katolik të...

8 marsi i grave në komunizëm

Nderim në ditën e  8 marsit për të gjithë vajza apo gratë që u burgosën apo u dënuan me vdekje gjatë viteve të komunizmit... Kastriot Dervishi Regjimi komunist në dënimin e kundërshtarëve të tij politikë nuk...

15 bashkëpunëtorët e Sigurimit dhe operativët  që ndiqnin Vilson Blloshmin prej 13 vjetësh

Operativët e Sigurimit të Shtetit Lavdim Kurti,  Nevit Kasa, Vesel Gjorga, Asim Bobrati dhe  Xhevat Karriqi, kishin punuar me këto bashkëpunëtorë: “Xhami”,  “Burreli”, “Nogoli”, ”Guri”, “Studenti”, “Studenti”, “Shebeniku”, “Bleta”, “Pazari i Muzinës”, “Dardha”, “Marteli”,...

Dokumenti i 13 dhjetorit 1947/ Ngjarja e rrallë në një nga kampet e punës...

U pushkatuam familjarët, si u arratisën 9 të burgosur politikë nga ferma e Llakatundit... Pas arratisjes së 20 të burgosurve politikë nga kampi i Beratit, prillin e vitit 1947, në dhjetor të po atij viti,...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »