36 llojet e torturave të tmerrshme që u përdorën gjatë diktaturës komuniste

Rrahje me dru, shpim i mishit me tel të djegur, futja e kripës në mish, lënia në ujë të ftohtë, lënia pa bukë deri në vdekje, varje me kokëposhtë, shtrëngimi i gjinjve me pinca,...

Hekuran Isai: 100 të dënuar politikë për të ndërtuar kompleksin Dinamo

Shkresa e 1987/ “Forcat e detyruara, rreth 100 veta, për krime kundër shtetit, që do të punojnë në ndërtimin e godinës kryesore, do të dislokohen në mikro-kamp të veçantë në territorin e kompleksit sportiv...

E dënoi me vdekje shoku i klasës Aranit Çela. Ja fjala e fundit para...

Ndue Pali ishte një i ri nacionalist, ndër të parët që kundërshtuan fashizmin në Shqipëri, dhe i internuar për këtë shkak në Ventotene për 2 vjet e gjysëm gjatë pushtimit të Shqipërisë nga Italia...

Historia e deputetit Riza Dani. Amaneti: Më varrosni pranë vajzës, me shpresë vdes si...

Nga Kujtim Dani* Riza Dani pat lindur në Shkodër në një familje patriotike. Mbasi mbaroi shkollën “Ruzhdien” në qytet, vazhdoi studimet në Universitetin e Stambollit. Ra shpejt në kontakt me mjediset patriotike shqiptare dhe që...

Parada e “heronjve” komunistë shkakton indinjatë tek ish-të përndjekurit politikë

Në prag të 75 vjetorit të Çlirimit, më 29 Nëntor, qeveria dhe pushteti vendor kanë vendosur në bulevardin kryesor të Tiranës, fotot e disa partizanëve për të përkujtuar luftës Nacional-Çlirimtare. Por mes tyre, ka...

Mit’hat Havari publikon emrat e ish-sigurimsave që e spiunuan

Pasi ka siguruar dosjen e tij pranë Autoritetit për Informim mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit, ish-drejtuesi i lartë i policisë gjatë viteve të pluralizmit, ka bërë publikë emrat e bashkëpunëtorëve të Sigurimit, të...

Xhetan Daci, historia e desantit të kompanisë 4000

Dokumenti i përfaqësimit që iu gjet Xhetan Dacit, nënshkruar nga Zef Pali (Balli Kombëtar), Sait Kryeziu (Partia Fshatare) dhe Gaqo Gogo (Legaliteti) Xhetan Daci (1918-1952) nga Gjorica e Dibrës është njëri nga desantët për të...

“Shkova fëmi dhe u ktheva plakë... 45 vite në internim.. u vesha nuse atje”

Është historia e Klora Merlikës, simboli i mbijetesës në kampet e internimit, atje ku shkoi fëmijë e kaloi 45 vite të jetës, ku pa të vdisnin bashkëmoshatarët e saj. Atje ku dashuroi e veshi...

Pushkatuam Ahmet Zenelin, për të kërcënuar fshatin të dorëzojë armët

Dokumenti i vitit 1946, tregon sa të lehtë e kishin forcat e ndjekjes të pushkatonin malësorët e Veriut që i bënin rezistencë vendosjes së pushtetit të tyre dhe e quanin të justifikuar marrjen e...
video

Operacion në gjithë Shqipërinë, Koçi Xoxe: Si do i zhdukim kundërshtarët

Sinjali nga Beogradi që nxiti regjimin e Enver Hoxhës të niste masakrën ndaj gjithë kundërshtarëve të komunizmit në Shqipëri në shkurt 1946     Edhe pse i gjithë vitit 1945 ishte i mbushur me krime, spastrime, gjakderdhje...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »