blank

Dokumenti i 1946/ Maman Saliu e Mihallaq Ziçishti: Si e vramë Mirash Noshin

Mirash Qepuri, ishte një djalë i ri 35 vjeç nga katundi Ker i Dukagjinit. Komunistët e vranë një ditë tetori të vitit 1946. Mirashi ishte arratis gjatë raprezaljeve të komunistëve pas kryengritjes së Postribës. Por,...
blank

Fëmijët e kampeve të internimit, dhuna dhe uria nuk ua fshiu dot buzëqeshjen!

Një moment nga jeta e fëmijëve në kampet e internimit në Lushnje. Foto e Rudina Demës dhe shoqeve të saj, shkrepur në vitin 1956… Kjo foto e rrallë e vitit 1956, zbulon një copëz nga...
blank

Arrestimi i Liri Belishovës dhe krimet e Hoxhës, si u pa në median perëndimore

Nga Erald Kapri Shkëputja nga Moska u pa nga media perëndimore si një mundësi që Enver  Hoxha të mbijetonte në pushtet. Mediat britanike raportuan për arrestime dhe vrasje zyrtarësh dhe për 30 mijë të burgosur...
blankvideo

Dod Nikoll Preng LLeshi/ Fillova punë pa mbushur 16 vjeç

"Buka ishte e trashë, e thyeje bukën e coptonim dhe e hanim. Pa bërë 16 vjeç punonim 6-8orë. Një vit shkollë kam bërë në jetën time". Dod Nikoll Preng LLeshi rrëfen për 67 vitet e...
blank

Të huajt e burgosur në Shqipëri, Kadri Hazbiu: Jepuni 5 gramë cigare në ditë

Dieta ushqimore e të burgosurve dhe kostot e tjera të jetesës së tyre, në burgjet komuniste shqiptare, ishin shpesh objekt diskutimesh në Ministrinë e Brendshme, Ministrinë e Ekonomisë dhe këshillin e Ministrave. Nevojat e...
blank

Shën Mëhilli i përgjakur!

Masakra komuniste e 28 shtatorit të vitit 1946, ku u vranë djem e burra të krahinës së Nikaj-Mërturit, nga regjimi komunist.  Kur xhelati Xhemal Selimi thirri emrin e Zefit, djalit të parë të familjes së...
blankvideo

Sofokli Kuqeshi/ 30 vjet internim në Savër

"Unë isha 10 vjeç, 5 vëllezër, një motër dhe nëna kur na sollën. Na bënin apel dy herë në ditë, kishte raste që kur kishte lëvizje qeveritare apelin e bënin tre herë në ditë....
blank

Dosjet e Diktaturës/ Pjetër Pepa: Ja ç'thonë dokumentet për torturat çnjerëzore

Fati i tyre ishte i vendosur. Rruga drejt vdekjes ishte e projektuar tashmë për të gjithë ata, qindra e qindra klerikë, intelektualë, dhe gjithkush tjetër që u cilësua “Armik i pushtetit popullor”. Por, deri...
blank

Enver Hoxha në 1948, si i zhyti në kënetë 2500 të burgosur politikë me...

(Në foto: Këneta e Maliqit, fotografuar në vitin 1945) Kujtimet e Beqir Ajazit: Hoxha e kishte parë me leverdi të madhe, sepse në vend të mekanizmave të sofistikuara të kohës, që kushtojnë shumë dhe harxhojnë...
blankvideo

Kaso Alliu/ Burgu më i rëndë ishte liria

"Thosha kur do vijë dita e lirimit, kur u afrua dita e lirimit thoja, ku do shkoj? Burgu më i madh ishte burgu kur isha i liruar". Kaso Sefer Alliu rrëfen 17 vitet e burgimit në Spaç,...
NDIHMO
Translate »