Lutjet e një nëne, drejtuar prokurorit komunist: Faljani jetën djalit tim se u vetëdorëzua

25 vite në burgjet komuniste/ Hyri i ri dhe doli plak nga qelitë e burgjeve të diktaturës komuniste Në 2 nëntor të vitit 1946, u arrestua në Shkodër Ejëll Çoba, i biri i regjentit të...

Aranit Çela, ja si e kërkon dënimin me vdekje për 11 vetë

Në këtë moment në foto, me gishtin tregues, në shenjë hakërrimi, Aranit Çela në rolin e prokurorit është në sallën e gjyqit, ku zhvillohej procesi ndaj jezuitëve dhe po kërkon dënimin me vdekje të...
video

Gjet Vocaj: Zbulova një gjeni në matematikë, por Enver Hoxha më çoi në Spaç

Historia e shfaqur në emisionin “Dosja K”/ Pjesa e pare e dokumentarit “Mësuesi, gjeniu dhe diktatori”, zbuloi historinë e një gjeniu 6 vjeçar në fushën e matematikës, zbuluar në Dukagjin në vitin 1961, histori...

Llesh Marashi, majori që udhëhoqi kryengritjen antikomuniste të Koplikut

U arrestua në vitin 1945, pas një viti hetuesi, nuk u dorëzua nga presioni dhe ofertat e xhelatëve për t'iu bashkuar projektit gjakatar për vrasjen masive të antikomunistëve. U var në litar në vitin...

At Giacomo Gardin, prifti italian qe u burgos për 10 vjet në Shqipërinë komuniste

Rrëfim për vuajtjet e atyre që nuk dolën gjallë nga qelitë e torturave, për mitralozët në Rrmaj, për torturat çnjerëzore që u përdorën kundër njeriut e qytetarit e bashkëvëllait shqiptar. Njëzet vjet në Shqipëri; dhjetë vjet...

1953/ Kampi fabrikës së tullave në Tiranë dhe dy gjermanet e internuara

Dy gjermanet e fotos Erna Schubert, Irmgrand Tennius dhe Elsa Koch, të profesioneve daktilografiste dhe stenografiste të komandës gjermane të ushtrisë u arrestuan në 5.9.1944 në Kukës rrugës për në Prizren. Elsa u dënua...

Vrasja e Xhemal Metës, si e tërhoqën zvarrë të vdekur nëpër Macukull

Masakra mbi familjen patriotike të Macukullit dhe fjalët e nënës së tij kur e gjeti të lidhur për së vdekuri mu në mes të fshatit Xhemal Sali Meta, u rrethua nga komunistët në krye të...

Dhjetor 1969/ Gjyqi ndaj Raif Elezit dhe 10 kuksianëve të tjerë

Gjyqet popullore dhe dhuna e “masave punonjëse” ndaj njerëzve të pafafjshëm të akuzuar për agjitacion e propagandë Një shfaqje brutale e sjelljes së "masave të gjëra punonjëse" në një gjyqin politik në Kukës, sjell në...

Fjala e fundit e Prek Calit: Ma bani hallall o burra ! Mirupafshim n’at...

Ditët e fundit në burg dhe biseda me Valentin Pervizin  pak çaste para pushkatimit..... Në korridorin e burgut ishin edhe 9 të burgosur të tjerë të prangosur, me to dhe Dom Ndre Zadeja. I...

"Isuf Hysenbegasi, mjeku i burgosur që më shpëtoi nga vdekja në Kampin e Urës...

Rrëfimi i ish-të burgosurit politik  Reshat Kripa, për një prej mjekëve të rrallë që ua lehtësonin sadopak vuajtjet e sëmundjeve të burgosurve në kampet e tmerrshme të diktaturës… Nga Reshat Kripa Isuf Hysenbegasi lindi në  vitin...
NDIHMO
Translate »