blank

Bute Dedndreaj, nëna që sfidoi regjimin: Djalin do ta çoj në shtëpi ose në...

Gusht 1948/ 2 javë udhëtim me foshnjen e sëmurë në krah, arratisje e mundimshme nga kampi i internimit në Berat Nga Pëllumb Dedndreaj Ishte muaji Gusht i vitit 1948, kur u zbulua vendndodhja e grupit të...
blank

1500 të burgosur, punojnë 12 orë në kanal në Maliq, të uritur e të...

Dokumenti i qeverisë amerikane i vitit 1955,  mbi kushtet e tmerrshme në kampet e punës dhe internimit në Shqipërinë komuniste… Të burgosurit politik që u detyruan të punojnë për tharjen e kënetës së Maliqit, janë...
blank

Shtatë xhelatët që internonin mijëra familje shqiptare, që nga viti 1955

Dekreti i 8 gushtit 1955 i Presidiumit të Kuvendit Popullor, ku miratohen 7 anëtarët e komisionit të Internim Dëbimeve. Ky është dekreti i Presidiumit të Kuvendit Popullor, i datës 8 gusht 1955, ku vendoset se...
blank

Çarmatimi me rëndësi të jashtëzakonshme, jepni edhe para për t'i zbuluar!

Shkresa e Pandi Kristos, ditën e kryengritjes së Postribës për gjithë komitetet qarkore në gjithë Shqipërinë. Mobilizohuni të gjithë për çarmatimin! Pas urdhëresës së dërguar nga Ministria e Brendshme në gjithë Shqipërinë, për nisjen e...
blank

Fundi tragjik i Kristo Floqit, që u burgos nga komunistët dhe më pas vdiq...

Dramaturg, jurist, atdhetar, personalitet i shquar dhe një vlerësim i lartë nga Faik Konitza Avokat, gjykatës, ministër, botues dhe autor tragjedish e komedish, atdhetar i shquar... Ky ishte Kristo Floqi, një ndër personalitetet më të...
blank

Frika pas kryengritjes së Postribës: Po çarmatosim Gjirokastrën e Vlorën, kemi mbledhur 6412 armë

Aksioni për çarmatosjen e popullsisë në vjeshtën e 1946. Dokumenti i 29 tetorit 1946: Ka rezistencë në Delvinë, Përmet, Këlcyrë dhe Kurvelesh. ”Çarmatimi i popullsisë ka një rëndësi të jashtëzakonshme sidomos në situatën e sotme”,...
blank

Frida Sadedini, jeta e një gruaje nën hekurat e diktaturës komuniste

Jetoi plot 90 vjet, 45 prej tyre si e burgosur e internuar nëpër kampet e diktaturës komuniste. Është Frida Sadedini, një grua e arsimuar në shkollat më të mira të perëndimit. Ishte bija e...
blank

“Kaçurrelat e tu” kënga për dashurinë e humbur, që u kompozua në qelitë e...

Fati tragjik i kompozitorit shkodran Gac Çuni dhe disa vargje dhimbjeje të Arshi Pipës: Gac, o shok i vuejtjes, nxânsi im i lashtë;  mâ s'ta gjegja zanin, mâ nuk t'ndesha jashtë! N'imshtën e Burrelit...
blank

“Beun e Kavajës e dënuam me vdekje dhe sekuestruam 3000 napolona ar e 15...

Dokumenti i marsit 1947 mbi dënimin e 107 kundërshtarëve të regjimit komunist në qarkun e Durrësit Gjykimi dhe dënimi i gjithë kundërshtarëve politik të regjimtit komunist ishte shtrirë në të gjithë vendin.  Spastrimi i tyre...
blankvideo

Demir Pojani/ Shamia në dritare më kushtoi 15 ditë izolim!

Ata na mbajtën të izoluar disa kohë, deklaruan se do i vrasim dhe në këtë kohë shkon lajmi në shtëpi që Demir Pojani u pushkatua. Më vonë pas 8 muajsh kam dal i gjallë,...
NDIHMO
Translate »