Dëshmia e Qamil Merlikës: Jeta e 1500 familjeve në kampin shfarosës të Tepelenës

1500 familje na futën në dy kazerma. Në shtretërit e ushtrisë, në njërin kat ishte një familje në katin lart një familje tjetër. Rrinim të rrethuar me çarçafë për tu veçuar nga njëri-tjetri. Nëna...

Burrel, 30 vetë në një qeli, aty ku hanim kryenim edhe nevojat personale...

Dëshmia e Lavdosh Beqos, ish i burgosur politik në burgun e Burrelit. Nëpër dhoma mbanim qypa për të urinuar, ndërsa për ata që i zinte barku, dizanteria, ishte tmerr, një tmerr i vërtetë! Qypat...
video

Petraq Xhaçka: Më të rënda se torturat fizike në hetuesi ishte kërcënimi me familjen

Dëshmia e inxhinierit të naftës, i dënuar në 1986  "si sabotator" në sektorin e naftës mbi dhunën fizike e psikologjike gjatë procesit të hetuesisë… Kjo dëshmi e inxhinierit të naftës arrestuar një ditë marsi të...

Të nxjerrësh 35 metër kub dhe në ditë me një garuzhde supë...

  Kujtimet e ish-të burgosurit politik Mark Alija. Jeta e tmerrshme në kampin e të burgosurve Thumanë 1958… “Në vitin 1958, kampi i Tërbufit u shpërngul në Thumanë. Në kamp ishin rreth 700 vetë, të dënuar...

“Moj nanë…nana jeme.. sa janë ka m’dhamin eshnat…. ”

Janë mundimet e Dom Mikel Beltojës kur torturtohej nga xhelati komunist, Shyqyri Çoku, të cilin e dekoroi qeveria e Edi Ramës, një vit më parë. Dëshmi për torturat ndaj klerikëve nëpër burgjet komuniste atë...

Bedri Çoku: Si i mbijetova 20 viteve burg në diktaturën komuniste

Ishte vetëm 3 vjeç kur nisi rruga e mundimeve për të kaluar 50 vjet nën diktaturë, burgjeve dhe internimeve. Ka shumë momente të vështira në jetë por një prej tyre ka lënë më shumë...

Beba

Nga Luljeta Progni Nuk pati as sot një vendim për Lek Pervizin nga Gjykata e Apelit. Ai pret që të rimarrë banesën e tij në Tiranë. Është një gjyq, që ka zgjatur prej 27 vitesh...

Nga La Sapienza në kampin e Tepelenës, jeta e një doktori në diktaturë

Kazika, Kalivopulli, Vasili e Dhimolea, mjekët heronj të të mbijetuarve nga kampi i vdekjes në Turan. Detaje nga rrëfimi i të birit të Lluka Dhimoleas për kohën kur i ati kuronte fëmijë të sëmurë nga...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »