Kryefaqja Etiketat Kampi i tepelenes

Etiketë: Kampi i tepelenes

Dokumenti i 1950, kampi i Tepelenës dhe mizoritë mbi fëmijët

  Statistika që dëshmon numrin e lartë të fëmijëve të internuar në kampin e Tepelenës  në vitin 1950 dhe rënien drastike të numrit të tyre...

In Memoriam për gratë e kampit të Tepelenës

Nga Luljeta Progni Atë ditë shkova të takoja nënën si çdo fundjavë. Ka kohë që është në shtrat e s’mund të lëvizë më. E përshëndeta...

Adelajde Mirakaj: Nga bankat e shkollës në internim… na mohonin edhe...

“Racioni ditor i bukës ishte me gramaturë, vetëm 400 gramë, ndërsa ushqimet që na jepnin, ishin gati të pangrënshme: fasule të krimbura, oriz me...

Cuklina, nëna fatkeqe që humbi dy fëmijët brenda pak minutash

Historitë e tmerrshme të kampit të internimit në Tepelenë, atje ku humbën jetën qindra fëmijë, gra e pleq Nga Lek Pervizi Tepelena u damkos me njollën...

Nazmi Selimja: Mes jetës dhe vdekjes, në kampin e Turanit dhe...

Vdiqën rreth njëqind fëmijë në Turan, vetëm nga mungesa e ushqimit… Ndërsa Tepelena, ishte kamp shfarosjeje. Atje nuk ekzistonte asnjë farë e drejte, dhe...

Dëshmia e Qamil Merlikës: Jeta e 1500 familjeve në kampin shfarosës...

1500 familje na futën në dy kazerma. Në shtretërit e ushtrisë, në njërin kat ishte një familje në katin lart një familje tjetër. Rrinim...

Beba

Nga Luljeta Progni Nuk pati as sot një vendim për Lek Pervizin nga Gjykata e Apelit. Ai pret që të rimarrë banesën e tij në...
NDIHMO
Translate »