Kryefaqja Etiketat Kampi i tepelenes

Etiketë: Kampi i tepelenes

Dëshmi/ Klora Merlika: Ju tregoj për Turanin, ku vdiqën 25 fëmijë...

Një e mbijetuar 88 vjeçare, Klora Merlika, bashkëshortja e Fatos Merlikës, djalit të ish-kryeministrit Mustafa Merlika, ishte 10 vjeç kur u internua nga Shkodra...

Maria 3-vjeçare që u "braktis" nga nëna për t'i shpëtuar kampit...

"U ndanë ashtu mes dhimbjes dhe u panë pas 17 vjetësh në Plug në një tjetër kamp internimi. Maria kishte ardhur me bashkëshortin e...

Dëshmia e Qamil Merlikës: Jeta e 1500 familjeve në kampin shfarosës...

1500 familje na futën në dy kazerma. Në shtretërit e ushtrisë, në njërin kat ishte një familje në katin lart një familje tjetër. Rrinim...

Ja kush ishin dy komandantët e kampit të Tepelenës që  dhunuan...

Kush ishin Xhafer Pogaçe dhe Haki Ibrahimaj. Profilet e një karrierë të ulët, mbushur me injorancë  dhe krime. Tipari i shumë kriminelëve të diktaturës...

Sytë e trishtuar të tim eti

Ndodh që një baba të zgjedhë të heshtë për vuajtjet dhe para se të largohet nga kjo botë, të lërë si dëshmi një shënim...

Fatrija, gruaja që e kaloi gjithë diktaturën si e dënuar

Internim në kampet me tela me gjemba. Tentativë arratisjeje dhe dhuna e policëve në birucat e degës së brendshme. Sërish internim. Vitet që Fatrie...

Dëshmia/Kydret Kazazi: Skenën me vëllanë 3 vjeç, nuk do ta harroj...

Mlikajt ishin një shtëpi bejlerësh, ndër më të pasurit e Lezhës në vitet '30 dhe fillim të viteve '40, por me t'u vendosur regjimi...

Me Klora Merlikën drejt kampit të vdekjes në Tepelenë

Rrëfime nga kampi i Turanit e më tej nga kampi i internimit në Tepelenë… Një udhëtim tronditës përmes fakteve e dëshmive të gjetura atje....

Internim i përjetshëm/ Dëshmi nga Dine Dine

"Kampi i Tepelenës ka qenë kamp shfarosje. Thuhet se kanë vdekur rreth 300 vetë. Po të më pysësh mua, aty çdo ditë dëgjoja që...

Hyrie Kupi rrëfen për kampin e Tepelenës

"Kam ngrënë supë me groshën që ka lënë ushtria italiane apo orizin me krimba kazani sipër... Tani e beson ti? Ne kemi qenë fëmijë...
NDIHMO
Translate »