Kryefaqja Etiketat Sigurimi i shtetit

Etiketë: Sigurimi i shtetit

Dokumentet e 1945/ Ja lista e drejtuesve të parë të Sigurimit...

Cilët ishin komandantët, komisarët dhe zv. Komisarët e Strukturave të Mbrojtjes së Popullit, strukturat që kontribuan në shtypjen e çdo qëndrese antikomuniste dhe në...

Martin Camaj asnjë lidhje me shërbimet sekrete, “dokumentet” ndaj tij të...

Arsyet e dokumentuara pse Martin Camaj nuk ka qenë kurrë bashkëpunëtor i Sigurimit të ShtetitNga: Erald KapriMartin Camaj është përfolur në një shkrim sensacional...

Mësues Peter Kavaja në ditët e fundit të jetës nën përndjekjen...

E shkuara e errët gjatë diktaturës e Drejtorit të Kërkimeve Shkencore në Akademinë e Sigurisë, si dëshmi se Vetting-u në polici është vetëm propagandë Shumë...

Fotografia e një jete: kockë, lëkurë dhe uniformë burgu

Sami Dangëllia është një nga të dënuarit me më shumë vite burg të regjimeve komuniste në mbarë botën. Megjithë torturat dhe mundimet, ai nuk...

Fatrija, gruaja që e kaloi gjithë diktaturën si e dënuar

Internim në kampet me tela me gjemba. Tentativë arratisjeje dhe dhuna e policëve në birucat e degës së brendshme. Sërish internim. Vitet që Fatrie...

Shoqëria e poetëve të vdekur...por të gjallë

Me pengun që nuk i kemi përmendur të gjithë, kujtojmë sot, në Ditën Botërore të Poezisë, poetët e vrarë për fjalët dhe vargjet, por...

7 vjet burg për ballistin që nuk u bë bashkëpunëtor i...

"Gjykatësi, le të fillojm për të marrë vendimin. U ngrit salla ky të pushkatohet ky qen, të qërrohet edhe ky. Prokurori i thot sallës...

80 vjeç në shërbim të Sigurimit, i moshuari që gjurmonte të...

Në shërbim të Sigurimit, deri në moshën 80 vjeç, në vitin 1959 një i moshuar nga një fshat i Librazhdit, i kërkon ndihmë qeverisë...

Vrasja e shkencëtares Sabiha Kasimati dhe pse Enver Hoxha e çoi...

Kthimi i Sabiha Kasimatit nga studimet në Torino dhe refuzimi i saj për të shkuar në Amerikë si studiuese në një laborator shkencor. Vrasja...

Dokumenti/ Letra për "Tarasin": Petrit Dume braktisi betejën e Vithkuqit, u...

Trimëria e partizanëve ka qënë një ndër pikat thelbësore të propagandës së komunistëve në diktaturë. Padyshim që më “trimat” do të klasifikoheshin nga regjimi,...
NDIHMO
Translate »