Kryefaqja Etiketat Internim

Etiketë: internim

Fotografia e një jete: kockë, lëkurë dhe uniformë burgu

Sami Dangëllia është një nga të dënuarit me më shumë vite burg të regjimeve komuniste në mbarë botën. Megjithë torturat dhe mundimet, ai nuk...

Diktatura ndaloi Novruzin, por nuk mund ta ndalonte ditën e re

Gjatë regjimit diktatorial, bashkë me klerikë të besimeve të tjera, u vranë, burgosën dhe u internuan dhjetëra klerikë bektashinj, të cilët nuk kishin dhënë...

Fatrija, gruaja që e kaloi gjithë diktaturën si e dënuar

Internim në kampet me tela me gjemba. Tentativë arratisjeje dhe dhuna e policëve në birucat e degës së brendshme. Sërish internim. Vitet që Fatrie...

Dëshmia/Kydret Kazazi: Skenën me vëllanë 3 vjeç, nuk do ta harroj...

Mlikajt ishin një shtëpi bejlerësh, ndër më të pasurit e Lezhës në vitet '30 dhe fillim të viteve '40, por me t'u vendosur regjimi...

Dëshmia/ Jozef Radi: Kur fëmijët e barakave u hapën “luftë” të...

Gjatë 33 viteve të para të jetës së tij Jozef Radi njohu vetëm jetën e internimit komunist. Ai është një fëmijë i kampeve famëkeqe...

Foto të rralla/ Burgu i ndarë nga vija e ujit; jeta...

Botohen për herë të parë, foto të rralla nga jeta në kampet e internimeve dhe dënimeve në fshatrat e Lushnjes. Fotot janë pjesë e...

1949, dokumenti ku Enver Hoxha percakton menunë e tmerrshme për  të...

“Të internuarve përveç bukës tu jepet edhe një kg supë në ditë…”. Kjo fjali, në vendimin e Këshillit të Ministrave me numër 476 i...

Shkurt 1945: Burgjet në Shkodër janë plot, këta 50 armiq çojini...

Lista me 50 të burgosur që rejgimi vendosi ti cojë në internim në shkurt 1945. mes tyre fëmijë dhe përkrahës të nacionalistëve, kundërshtarë të...

Lek Pervizi: Ferri i ditëve në errësirën e bodrumeve të Porto...

Dëshmia e Lekë Pervizit për kampin e Porto-Palermos. "Ushqimi ishte për faqe të zezë; buka ishte e qullët si marmalatë. Na trajtonin shumë keq....
NDIHMO
Translate »