video

Agim Musta: Si mbijetova në galeritë e Spaçit

Agim Musta i përket brezit të historianëve të parë, që nisën hulumtimin e krimeve të komunizmit që në vitet ‘90. Përmes dhjetëra botimeve, Musta ka zbuluar krime dhe përgjegjësit e tyre. Ai është hartuesi...
video

Barjam Dervishaj, i dënuari 8 herë

Pas një kalvari të gjatë prej 28 vitesh burg nga 8 dënime të ndryshme, Barjam Njazi Dervishaj rrëfen jetën e tij në të gjitha kampet dhe burgjet e Shqipërisë. "Unë nuk kam patur ndihma familjare,...
video

Dëshmi nga Bujar Nepravishta: Ne, fëmijët me tre mbiemra të babait të burgosur

Pas burgosjes së të atit, ai dhe i vëllai u birësuan nga dy familje të ndryshme. Kur i ati doli nga burgu dhe lindën edhe një vëlla e motër tjetër, ata ishin një familje...
video

I internuar përjetë!

Ilir Çullhaj ka lindur në Çermë të Lushnjës, atje ku regjimi komunist i kishte detyruar të jetonin në kasolle me baltë, prindërit e tij.. .Atje lindi Iliri, i internuar. U rrit atje në Çermë...
video

Gjergj Hani: Isha 16 vjeç kur më dënoi gjyqtari Spartak Braho

Gjergj Hani ishte vetëm 16 vjeç kur vdiq diktatori Enver Hoxha dhe 1 muaj pas vdekjes së tij, mori guximin të kalonte kufirin vetëm, për t’i ikur komunizmit, jetës së ndrydhur ku jetonte familja...
video

''Kitarë e Burgosur''

Sot 47 vjet nga revolta e Spaçit, Gëzim Çela rrëfen ngjarjen bashkë me historinë e kitares që qëndroi në burg me të 21 vjet, dhurata e çmuar nga këngëtarja e famshme, Vaçe Zela.  Nga Luljeta...
video

Azis Kullolli/ Më burgosën 17 vjeç

“Babai u akuzua me motivacionin "grupi i rezistencës", që nga Korça e deri në Gramsh. Dy tre muaj pa ushqime, pa rroba dhe pa gjë prej gjëje. Ai meqë i kisha nxjerr unë rrobat...
video

Dëshmia/ Shpresa Merdani: 21 vite internim në “Siberinë” shqiptare

Një jetë e jetuar në kufijtë e mbijetesës. Pas arrestimit të babait për një copë tokë fëmijët e tij vuajnë urinë, punën e rëndë dhe internimin në “Siberinë shqiptare”, fshatin Shtyllas ku bora shkrinte...
video

Dëshmia/ Robert Bishqemi: Pas pushkatimit të babait, na mohoi edhe familja

Kujto.al sjell rrëfimin e të birit të Tahsin Bishqemit, të ushtarakut që u dënua me pushkatim nga Gjyqi Special i Tiranës. Menjëherë pas gjyqit, njerëzit më të afërt, me të njëjtin mbiemër, do t’i...
video

Dëshmia/ Eduart Mjeshova: Xhaxhanë e vrarë e ekspozuan tri ditë në Gjirokastër

Vrasja në kufi e të riut nga Berati dhe trajtimi makabër i trupit të tij që u shëtit dhe u ekspozua për tri ditë në Gjirokastër. Nipi, Eduart Mjeshova, tregon historinë që ka mësuar...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »