Kryefaqja Etiketat Burgu i Burrelit

Etiketë: Burgu i Burrelit

Dëshmia/Spiro Nasho: Ju rrëfej heronjtë e Spaçit, më trima s’i bënte...

Ndërsa ishte duke vuajtur dënimin e tij të dytë, Spiro Nasho zhvendoset në kampin e Spaçit, ku në vitin 1973 shpërtheu revolta e të...

Fotografia e një jete: kockë, lëkurë dhe uniformë burgu

Sami Dangëllia është një nga të dënuarit me më shumë vite burg të regjimeve komuniste në mbarë botën. Megjithë torturat dhe mundimet, ai nuk...

Me marsin vinin arrestimet… dënimet e inxhinierit të naftës, Nuredin Skrapari

Marsi i viti 1975 nuk pati shira, por arrestime për inxhinierët e naftës. Nisën më 18 mars me Nuredin Skraparin, i cili ishte tashmë...

Kanë arrestuar mësuesin

Themeluan institucione arsimore. Hartuan tekste shkollore. Nuk e kursyen veten në përhapjen e dijeve. E megjithatë, diktatura i dënoi. Kujtojmë dhe nderojmë sot mësuesit,...

Fundi i pamerituar i kryebashkiakut të 10-të të Tiranës

Një figurë e rëndësishme politike, me formim të rrallë akademik për ato vite, por edhe për ditët tona, Rexhep Jella, do të pësonte persekutimin komunist,...

Aldo Renato Terrusi: Një tokë që nxjerr eshtrat e të zhdukurve,...

Prej 26 vitesh, Aldo është në kërkim të eshtrave të të atit që ka ndërruar jetë dhe është varrosur në burgun e Burrelit, në...

Dokumentari “Mall për me këndue”

Një dokumentar kushtuar Gac Çunit, muzikantit shkodran që mbylli sytë në moshën 30-vjeçare në burgun e Burrelit. Gac Çuni është kompozitor i këngës shumë...

Thirrja në burgun e Burrelit më 28 nëntor 1947: Kosovë e...

Imagjinoni 500 burra, që në kor, këndojnë këngë për mëmëdheun, për flamurin, për Kosovën e Çamërinë, brenda burgut ferr në Burrel. Të gjithë antikomunistë,...

Barjam Dervishaj, i dënuari 8 herë

Pas një kalvari të gjatë prej 28 vitesh burg nga 8 dënime të ndryshme, Barjam Njazi Dervishaj rrëfen jetën e tij në të gjitha...

Greva e urisë që i mori jetën Xhevat Korçës në burgun...

“Ish ministër i Arsimit. Profesor, u dënua në gjyqin special më 13.4.1945 me burgim të përjetshëm. Vdiq më 27.7.1959” Nga Kastriot Dervishi Në vijim të letrës...
NDIHMO
Translate »