Kryefaqja 2020 Korrik

Arkivat Mujore: Korrik 2020

blank

E kam fjalën për ty!

Në dorëshkrimet e shkrimtarit Bilal Xhaferri, i survejuar nga Sigurimi i Shtetit, të  sekuestruara nga regjimi, ishte edhe vjersha me titull “E kam fjalën...
blank

Telegrami në ATSH/ E vramë vdekun majorin reaksionar Sul Kurti

"...mbas nji rrethimit me datë 9 të vazhduesit, të bamun në katundit Zmaç të Matit prej dy kompanive të Brigadës 17, dhe me bashkëpunimin...
blank

Ju më dëbuat!

Letra para se të arratisej/ Bilal Xhaferri: Ju më privuat plotësisht, më mohuat, më zhdukët për së gjalli si letrar Bilal Xhaferri ishte një ndër...
blank

“Sorrat” mbi kokën e Bilal Xhaferrit

“Bredhi i bukur në oborrin e lidhjes së shkrimtarëve ishte mbushur me sorra. Ato krokëllinin në mes të ditës, me të thirrura si ca...
blank

Përse i vranë poetët?

Në kujtim të vdekjes së Vilson Blloshmit. Një shkrim nga Shyqyri Kullolli i cili tregon njohjen me Vilsonin në dimrin e vitit 1970 dhe...
blank

“Djalli doli nga shishja”

Kur rrëzohej diktatura në vendet e Lindjes dhe aktivizohej Sigurimi i Shtetit për të mbajtur nën kontroll elementët e “rrezikshëm”. Lista e intelektualëve të...
blank

Taisa, një vit e gjysmë në qelitë e hetuesisë, frika si një sustë komanduese...

Gjithçka ishte menduar mirë, çdo vogëlsirë ishte sajuar e tillë që të të thyejë, të të shtypë, të të frikësojë. Njeriu me çdo gjë...
blank

Martin Camaj asnjë lidhje me shërbimet sekrete, “dokumentet” ndaj tij të pavërteta

Arsyet e dokumentuara pse Martin Camaj nuk ka qenë kurrë bashkëpunëtor i Sigurimit të ShtetitNga: Erald KapriMartin Camaj është përfolur në një shkrim sensacional...
blank

100-vjetori i lindjes së martirit Sami Dangëllia

38 vjet burg dhe 5 vjet internim, jeta e tij shkoi e gjitha nën terror. Sami Dangëllia ishte 24 vjeç kur u dënua për...
blank

Vrasja makabre e Riza Alizotit dhe letra e kantierit të vajgurit Kuçovë

"Shokë Gjyqtarë! Duke kujtuar të gjitha veprat e tradhtisë, kërkojmë që shpata e drejtësisë të bjerë pa mëshirë mbi ata tradhtarë. Jemi të bindur...
NDIHMO
Translate »