Kryefaqja 2020 Korrik

Arkivat Mujore: Korrik 2020

blank

Ernest Koliqi: agjent i huaj, antishqiptar apo shqiptar i vërtetë, antikomunist?

Roli i vërtetë i Ernest Koliqit në mërgatën shqiptare Nga Erald Kapri Mungesa e studimeve profesionale dhe sistematike mbi historinë tonë, ka lënë vend për spekulime...
blank

1965/Sigurimi: “Martin Camajn e duan amerikanët, ta përbaltim sikur është bashkëpunëtor i Sigurimit”

Plani i Sigurimit bazohej te shpifja e gjerë dhe gënjeshtra, sikur Martini ishte dërguar nga Sigurimi dhe po punonte për ta. Për këtë ata...
blank

Kujtim Spahivogli, i qeshur në tragjedinë e tij

Kthesa e errët në rrugën e një artisti brilant që pasi vuri shtyllat e shkollës profesioniste të teatrit shqiptar, u kthye në punëtor krahu...
blank

Gërmo Tare, gërmo!

"Sulmi i maskuar si studim, i mballosur me teknikën e "gërshërës dhe mastiçit" eshte një goditje e mirëmenduar dhe e përgatitur gjatë ndaj figurave...
blank

Prenga, djali që u arratis 3 herë nga kampi i Tepelenës

Prenga ishte një fëmijë i internuar në kampin e Tepelenës. Një fëmijë i uritur. Një fëmijë i rreckosur. Një fëmijë i mërdhirë. Një fëmijë...
blank

Dy shokë

Manol Qirici dhe Stavro Guxo kaluan rrethimet e kampit të Spaçit më 9 dhjetor të 1977-ës dhe ecën për 13 ditë mes ngricës dhe...
blank

Në kërkim të lirisë, me një barrë vitesh burgu me vete

Kishte kryer 28 vite burg dhe ndiqej nga Sigurimi që ditën e parë që regjimi komunist u vendos në Shqipëri. Kishte vuajtur në kampet...
blank

Si e torturoi Dushan Mugosha deri në vdekje të riun nga Devolli pa asnjë...

Krimet e partizanëve/ Katër orë nën tortura të tmerrshme vetëm se ishte nga Devolli dhe sipas Mugoshësh “devollinjtë ashtu e donin se kishin qenë...
NDIHMO
Translate »