Hyrja në Dibër e çetës së Haxhi Lleshit: “Partizanët u lëshuan mbas vjedhjes”

Dokumenti që ndodhet në Arkivin Qendror të Shtetit, relatori i të cilit nuk dihet zyrtarisht, përshkruan aktet vandale të partizanëve pas marrjes së Dibrës, plaçkitjet e depove dhe zyrave shtetërore nga kryetari i Këshillit...

Edmond Caja hidhet në gjyq për “krime kundër njerëzimit”

Në përvjetorin e pushkatimit të heronjve të revoltës së Qafë-Barit, ISKK dhe kryetari i këtij institucioni, Agron Tufa, kanë ngritur për herë të parë një padi penale ndaj vendimeve të shtetit komunist Krimet e komunizmit...

Një jetë në burgjet e vëllezërve/ Historia e sopranos së penguar, Safete Sokoli

E lindur me një talent të spikatur artistik në një familje të pasur, me traditë dhe kulturë, Safete Sokoli mund të kishte qenë një nga sopranot shqiptare të pasluftës që do kishte shëtitur Shqipërinë nga...

“Një qeveri sekrete është ngritur në burg, do marrë drejtimin sa të vdesë Enver...

Një informacion i marrë në rrugë operative në nëntor 1984, dëshmon se të burgosurit e gjithë Shqipërisë do të koordinoheshin në një kryengritje masive, sapo të vdiste diktatori. Dokumentet e përgjimit ruhen në dosjen...

Plani i arratisjes nga Qafë Bari/ “Sokol Sokoli e Sokol Progri do na kalojnë...

Një nga dokumentet e dosjes së objektit të rëndësisë së veçantë “Reparti i riedukimit 311 Qafë-Bari Pukë”, ku jepen detaje për planin e arratisjes së personazheve që drejtuan revoltën e Qafë-Barit, më 22 maj...

“Revolta e Qafë Barit”, bashkia Fushë-Arrëz miraton rrugën e re me propozim të Kujto.al

Këshilli Bashkiak i bashkisë Fushë-Arrëz miratoi sot në unanimitet emërtimin e një rruge në territorin e saj, me emrin “Revolta e Qafë Barit”. Ky vendim erdhi pas iniciativës së Fondacionit Kujto.al dhe z. Agron...

Dosja e sigurimit, 22 Maj 1984: “Kjo këmishë o vishet sot, o kurrë”

Kush ishin heronjtë e një dite në revoltën e dytë më të rëndësishme kundër regjimit komunist, pas asaj të Spaçit, më 21 maj 1983. Si e nisën kundërshtimin ndaj policisë të burgosurit: Tom Ndoja,...

Galeria 796, rruga, që nuk i çoi kurrë drejt lirisë të burgosurit e Qafë...

Botohet për herë të parë dosja e Sigurimit të Shtetit: Planet e arratisjes që i paraprinë Revoltës së Qafë-Barit. Në dokumentet e klasifikuara si sekret, tregohen detaje për disa plane arratisjeje, vetëm pak muaj...

Dokumenti i 13 dhjetorit 1947/ Ngjarja e rrallë në një nga kampet e punës...

U pushkatuam familjarët, si u arratisën 9 të burgosur politikë nga ferma e Llakatundit... Pas arratisjes së 20 të burgosurve politikë nga kampi i Beratit, prillin e vitit 1947, në dhjetor të po atij viti,...

Dokumenti/ Si u arratisën 20 të burgosur politikë

Alarmi në Komitetin Qendror: “Kanë dalë në ndjekje të gjithë forcat e policisë dhe të Divizjonit të Mbrojtjes që ndodhen këtu. Organizata e Partisë në qendër, Lushnje dhe Skrapar, ka mobilizuar anëtarët, kandidatët, të...

ME TE LEXUARAT

DHURO
Translate »