Një Elena Gjika e dytë, që diktatura e trajtoi si kafshë pune

Një grua intelektuale, e lindur në Itali, ku e priste një e ardhme e shkëlqyer në fushën e akademisë, por që erdhi në Shqipëri me bashkëshortin e saj, djalin e Mustafa Krujës dhe gjeti...

Zadrimorët, të fundit që përjetuan terrorin e togerit komunist, Hodo Habibi

Koçi Xoxe e zhvendosi të ngarkuarin për nënshtrimin e krahinave komuniste, Hodo Habibi, nga Mirdita në Zadrimë, për shkak të dëshmive për terrorin e tij në krahinën e Mirditës. Mirëpo, asgjë nuk ndryshoi. Siç...

Hodo Habibi/ Togeri komunist që terrorizoi Mirditën, me përdhunime dhe rrahje çnjerëzore

Sipas dëshmive të njerëzve që i kanë jetuar, vitet e para të diktaturës në Shqipëri janë të mbushura me ngjarje terrorizuese dhe krime çnjerëzore, të kryera nga personat e ngarkuar me përgjegjësi, për aftësinë...

Skaneri i Komitetit Qendror: “Aranit Çela ka të kalueme dëfrimesh…”

Seksioni i kuadrit në Komitetin Qendror të PKSH, kishte një praktikë pune që skanonte gjithë veprimtarinë e drejtuesve në gjithë sektorët e pushtetit. Puna e këtyre vëzhguesve të rreptë raportohej në Komitetin Qendror periodikisht,...

Nurie Koculi/ Si u dënua 24-vjeçarja me "grupin" e Musine Kokalarit

“Bëmë grevë urie kur e transferuan Musine Kokalarin në burgun e Burrelit... 11 ditë nuk hëngrëm, as pimë... por ata na çuan në birucat e izolimit...” Nurie Koculi është një ndër vajzat e para shqiptare...

Shtylla në oborrin e Sigurimit të Shtetit/ Si u torturua Át Zef Pllumi

Vuajtjet e At Zef Pllumit, kolegëve dhe të njohurve të tij, në dhomat e Sigurimit të Shtetit dhe paraburgim. Torturat që i bënin njerëzit që të luteshin të mos jetonin më dhe gjyqi në...

Visar Zhiti: Me djallin nuk mund të dialogohet

Kur përshkroi vitet e ferrit, Visar Zhiti dëshironte të tregonte vetëm të vërtetën e tij, atë që siç thotë vetë, është shkruar në lëkurën e tij. Asnjëherë nuk ka dashur të denigrojë apo të...

Rudina Dema/ Rrëfimi i njeriut pa fëmijëri

Nuk është hera e parë që vajza e ushtarakut, Hysni  Dema, tregon mundimet e kampeve të internimit, ku kaloi rreth 38 vjet. Por Kujto.al do të ndalet te fëmijëria e saj e munguar dhe...

Ndarja nga nëna në internim/ Historia e 4 fëmijëve të familjes Çapani

Në vitin 1951, doli një amnisti për fëmijët e familjeve të internuara, nën 14 vjeç. Këta u dërguan në qytetet e tyre, ku shpesh nuk i priste askush. Si u kujdes shteti për 4...

Në kërkim të Bujar Sheshit, që torturoi Petraq Xhaçkën dhe e kërcënoi me grua...

“Ishin tre veta. Më përplasnin kokën në mur, më gjuanin me shqelma kokës, stomakut e kurrizit e kudo, më trajtuan si një kafshë me metodat mesjetare të inkuizicionit. ...por nuk i pranova akuzat, sepse...

ME TE LEXUARAT

DHURO
Translate »