Viktimat e komunizmit shqiptar nderohen në Washington DC

2
258

Në kryeqytetin amerikan u nderuan viktimat e komunizmit në botë. Ceremonia këtë radhë përkon me 30 vjetorin e shembjes së murit të Berlinit dhe 70 vjetorin e krijimit të NATO-s. Në ceremoninë e zhvilluar në Uashington morën pjesë edhe përfaqësues të komunitetit shqiptaro-amerikan.

Nderim i veçantë iu bë figurës së Dom Shtjefën Kurtit i cili në kohën e regjimit komunist në Shqipëri u pushkatua vetëm se pagëzoi një fëmijë. Dom Shtjefën Kurti është një nga 38 martirët shqiptarë që shpalli Vatikani dhe që u lumnua në vitin 2016. Siç njofton korrespondenti i VOA-s Burim Goxhuli, të mbijetuarit e komunizmit vlerësojnë lart figurën e tij dhe të gjithë të tjerëve që nuk iu nënshtruan diktaturës.

"Dega e Vatrës në Washington DC në përkujtiminn e Viktimave të Komunizmit në Washington DC. Ceremonia në kujtim të vendeve që kanë vuajtur dhe vuajnë ende sot nga Komunizmi. Dega Washington DC ishte dega e parë në Vatër që vendosi marrëdhënie  me Fondacionin e Viktimave të Komunizmit dhe do vazhdojë këtë traditë e përkujtimit të atyre që humbën dhe vuajtën nga barbaria Komuniste", njofton Dega e Vatrës në Washington DC.

Në Uashington nderohen viktimat e komunizmit

Edhe këtë vit në kryeqytetin amerikan u nderuan viktimat e komunizmit në botë. Ceremonia këtë radhë përkon me 30 vjetorin e shembjes së murit të Berlinit dhe 70 vjetorin e krijimit të NATO-s. Në ceremoninë e zhvilluar në Uashington morën pjesë edhe përfaqësues të komunitetit shqiptaro-amerikan. Nderim i veçantë iu bë figurës së Dom Shtjefën Kurtit i cili në kohën e regjimit komunist në Shqipëri u pushkatua vetëm se pagëzoi një fëmijë. Dom Shtjefën Kurti është një nga 38 martirët shqiptarë që shpalli Vatikani dhe që u lumnua në vitin 2016. Siç njofton korrespondenti ynë Burim Goxhuli, të mbijetuarit e komunizmit vlerësojnë lartë figurën e tij dhe të gjithë të tjerëve që nuk iu nënshtruan diktaturës.

Geplaatst door VOA - Zëri i Amerikës op Zaterdag 15 juni 2019

 

Në rast se keni dijeni mbi krime, viktima apo ngjarje që lidhen me periudhën e komunizmit në Shqipëri, klikoni këtu për ta publikuar në arkivën tonë.

2 KOMENTE

  1. Vatren ne Usa e drejton djali i nje ish-hetuesi Petraq Mishto ish hetues ne Shkoder, i biri kryetar i Vatres ne Usa. Cmenduri

  2. O moderator mos i fshij komentet , jam me dy te pushkatuar ne shtepi, dhe me vjen keq qe i beni reklame Dritan Mishtos djalit te ish hetuesit dhe vellait te ish shikasit te Fatos Klosit, nipit te Ksenofon Krisafit. Dritan Mishto ka qene dhe Drejtor Juridik i Ministrise se Kultures kur minister ka qene Edi Rama. Verifikojeni e do shifni se ku ju a ka fut Sigurimi Shtetit kolonen e 5-te.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here