Kryefaqja Etiketat Kampi i internimit ne Tepelene

Etiketë: Kampi i internimit ne Tepelene

1949/ Enver Hoxha, mish e vaj ulliri për refugjatët greke, vetëm...

Ne vitin 1949, kur në kampin e Tepelenës ( Kampi i Tepelenës ) vdisnin çdo ditë fëmijë të mitur dhe foshnja nga uria dhe...

Sytë e trishtuar të tim eti

Ndodh që një baba të zgjedhë të heshtë për vuajtjet dhe para se të largohet nga kjo botë, të lërë si dëshmi një shënim...

Fatrija, gruaja që e kaloi gjithë diktaturën si e dënuar

Internim në kampet me tela me gjemba. Tentativë arratisjeje dhe dhuna e policëve në birucat e degës së brendshme. Sërish internim. Vitet që Fatrie...

Dëshmia/Kydret Kazazi: Skenën me vëllanë 3 vjeç, nuk do ta harroj...

Mlikajt ishin një shtëpi bejlerësh, ndër më të pasurit e Lezhës në vitet '30 dhe fillim të viteve '40, por me t'u vendosur regjimi...

Përtej portës së dhimbjeve

Nga Luljeta Progni Kur hodha hapin e parë sapo u hap porta e kampit të Tepelenës, një ndjesi shumë e fortë më mbërtheu menjëherë. 69...

Kampi i Tepelenës si varreza e hapur mbi trupin e Shqipërisë

Eugjen Merlika: Ende sot më rrëqeth kujtimi i atyre orëve të kaluara në errësirën e birucës, i vetëm, duke qarë prej frikës së gogolit....

Piskama e nënave në kampin e internimit në Tepelenë

Ditën tjetër në oborr nuk kishte fëmijë. Kishin mbetur veç cinglat e Ndrekës të hedhura shkujdesur diku në qoshen pranë derës. I kishte lënë...

“Shkova fëmi dhe u ktheva plakë... 45 vite në internim.. u...

Është historia e Klora Merlikës, simboli i mbijetesës në kampet e internimit, atje ku shkoi fëmijë e kaloi 45 vite të jetës, ku pa...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »