Kryefaqja Etiketat Enver Hoxha

Etiketë: Enver Hoxha

Urdhri i diktatorit: Të ndalet festa e Bajramit dhe Pashkëve

"Lufta kundër fesë duhet të trajtohet edhe sipas krahinave të vendit, sipas fshatrave, lagjeve e familjeve të veçanta, sepse edhe shkalla e besimeve fetare...

Firma e Enver Hoxhës në dënimin me vdekje të priftit Dom...

Si sot 76 vjet më parë u pushkatua kleriku Lazër Shantoja. Pse interesohej personalisht Enver  Hoxha për priftin katolik dhe Sulçe Beg Bushatin në...

Myftiu që injoroi diktatorin Hoxha, vdiq nga torturat e komunistëve

Pasi refuzoi lartësimin e komunizmit përballë Enver Hoxhës, arrestohet në vitin 1947 dhe torturohet për disa muaj deri sa vdiq.... Ishte koha kur edhe Zoti...

Enver Hoxha me 1 shkurt ‘45: Asnjë ekzekutim s’do të bëni...

Urdhri i Enver Hoxhës dërguar Mehmet Shehut në Shkodër, në ditët e trazuara të shkurtit 1945, kur ekzekutimet me gjyq e pa gjyq beheshin...

Dosjet e Sigurimit, shtator '83, Foto Çami: Ja dokumente që digjen....

Diskutimet në mbledhjen e Komitetit Qëndror të datës 5 shtator 1983, mbi bashkëpunimin e organeve të sigurimit dhe udhëheqjen e Partisë dhe udhëzimet se...

10 shkurt ’45, Enver Hoxha: Ekzekutojini 12 të dënuarit me vdekje

Radiogrami i Enver Hoxhës ku jepet aprovimi i tij për të ekzekutuar 12 të dënuar me vdekje në Shkodër Listat e të ekzekutuarve  sidomos në...

Enver Hoxha në shtator 1943: Duhet ta marrim gjithë pushtetin e...

Dokumenti që dëshmon se PKSH gjatë pushtimit nazist, kishte qëllim vetëm të instalonte diktaturën e ta kishte pushtetin vetëm në duart e saj, duke...

Arrestimi i Liri Belishovës dhe krimet e Hoxhës, si u pa...

Nga Erald Kapri Shkëputja nga Moska u pa nga media perëndimore si një mundësi që Enver  Hoxha të mbijetonte në pushtet. Mediat britanike raportuan për...

Dokumenti i qeverisë amerikane 1955/ Ja si i shfrytëzon Enver Hoxha...

“Qeveria shqiptare, kërkon punë të detyruar nga personat kundërshtarë politikë dhe “dembelë”, shumica e të cilëve janë nga klasa ish-borgjeze ose pronarë tokash. Veç...

Barjam Dervishaj, i dënuari 8 herë

Pas një kalvari të gjatë prej 28 vitesh burg nga 8 dënime të ndryshme, Barjam Njazi Dervishaj rrëfen jetën e tij në të gjitha...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »