Kryefaqja 2019 Qershor

Arkivat Mujore: Qershor 2019

blank

''Kur vritej dashuria''­...Një rrëfim për nënën

Në kujtim të Luan Myftiut, ish i dënuar politik në Spaç, shkrimtar, përkthyes, i cili u nda nga jeta pak ditë më parë po...
blank

Dokumenti 1967/ Feqor Shehu udhëhiqte aksionin për prishjen e kishave dhe xhamive

“Këta të qeverisë nuk e dinë se po e preke shqiptarin në nder e fe, e ke ba armikun më të madh. Këta, tue...
blank

Hyrja në Dibër e çetës së Haxhi Lleshit: “Partizanët u lëshuan mbas vjedhjes”

Dokumenti që ndodhet në Arkivin Qendror të Shtetit, relatori i të cilit nuk dihet zyrtarisht, përshkruan aktet vandale të partizanëve pas marrjes së Dibrës,...
blank

Premiera në Shkodër, Kujto.al sjell jetën e Hafiz Ali Krajës

Një film dokumentar për klerikun e shquar shkodran Hafiz Ali Kraja, “Kryet nalt” u shfaq mbrëmë premierë në kinemanë e qytetit të Shkodrës, në...
blankvideo

Kryet nalt!

Dokumentar kushtuar klerikut të shquar shkodran Hafiz Ali Kraja. Kalvari i gjatë i persekutimeve që nga internimi prej fashistëve italianë, përndjekja ndaj tij dhe...
blank

Edmond Caja hidhet në gjyq për “krime kundër njerëzimit”

Në përvjetorin e pushkatimit të heronjve të revoltës së Qafë-Barit, ISKK dhe kryetari i këtij institucioni, Agron Tufa, kanë ngritur për herë të parë...
blank

"Veç burrit që më ka dhënë nana dhe baba, varrin kam"

Të premtosh që nuk do martohesh më, në moshën 21 vjeçare, duket si një deklaratë pasionante që koha do e ndryshojë, por Liri Tërshana...
blankvideo

Altin Gjuzi: Një fëmijë i lidhur me zinxhirë mes qytetit

Sistemi komunist në Shqipëri ishte i pamëshirshëm me këdo që për të ishte një armik politik, madje edhe me fëmijët. Historia e Altin Gjuzit...
blank

Shkurt 1974/ Ceremonia sekrete për varrimin e Padër Mark Harapit

Dokumenti i Sigurimit të Shtetit dhe detajet e ndëshkimit të pesë personave përgjegjës që lejuan shërbesën fetare në ceremoninë e varrimit të klerikut që...
blank

Shtatë porositë e Vatikanit për klerin në Shqipëri: Ja rreziku që vjen nga komunizmi

Enciklika e Papa Piu XI e vitit 1936/ "Distancim nga kjo doktrinë, e cila nuk njeh familjen, kundërshton besimin dhe nxit amoralitetin" Një material me disa...
NDIHMO
Translate »