Kryefaqja Etiketat Pjetër Arbnori

Etiketë: Pjetër Arbnori

Parlament 3 gusht 1991/ Një leksion mbi lirinë nga Pjetër Arbnori!...

Kur Mandela i Shqipërisë i tregonte Ramiz Alisë, Xhelil Gjonit, Gramoz Ruçit, Adil Çarçanit e të tjerë ish-komunistëve të  zgjedhur në parlamentin e parë...

Pjetër Arbnori: Në birucat e Burrelit ku shfrytëzoheshim për të përkthyer...

“Si shfrytëzoheshin njohuritë e të burgosurve Mirash Ivanaj, Mitrush Kuteli, Gjon Shllaku, Vexhi Buharaja, etj. Me përkthimet fitonim vetëm 2 kg sheqer në muaj” (Në...

1964/ Trakti politik i Arbnorit për Partinë Social Demokrate shkruar në...

Që në moshën 14 vjeçare Pjetër Arbnori ishte përfshirë në aktivitetet e grupeve ilegale kundër komunizmit. Shtypte dhe shpërndante trakte. Së bashku me intelektualë...

Pjetër Arbnori: Pas 18 vitesh burg më ridënuan me 12 vite...

Letra e nxjerrë fshehurazi nga burgu me 2 korrik 1979, ku Arbnori shpjegon  gjithë rrethanat e arrestimit, dëshmitarëve të rremë dhe presioneve për ta...
NDIHMO
Translate »