Kryefaqja Etiketat Koçi Xoxe

Etiketë: Koçi Xoxe

2 maj 1945/ Koçi Xoxe: Që gjyqi të shkojë mirë, punoni...

Si orkestroheshin gjyqet politike nga regjimi komunist. Dokumentet e majit 1945, ku Koçi Xoxe udhëzonte Gaqo Naston e Gaqo Floqin se si duhej të...

Dokumenti i Sigurimit të Shtetit: Koçi Xoxe grabiti 10.000 napolona ari...

Dëshmia e drejtuesit të lartë të Sigurimit të Shtetit: "Nuk di se ku shkuan këto para mbasi mua më nxorën në lirim. Shoku Koçi...

Gjithë Shkodra në këmbë pas vdekjes së arqipeshkvit Gaspër Thaçi, si...

Vdekja e arqipeshkvit imzot Gaspër Thaçi, në Shkodër më 25 maj 1946, kishte vënë në alarm gjithë kupolën e regjimit komunist. Veçanërisht, kjo ngjarje...

Dokumenti i ‘48/ Vaskë Koleci: Si i pushkatonim të pafajshmit me...

Dëshmia e një prej krerëve të Sigurimit: Ja rastet e pushkatimeve pa gjyq, torturat dhe raprezaljet në Shkodër, Mirditë, Krujë, Mamurras, Shijak, etj. në...

Koçi Xoxe: Aksionistët vullnetarë,  si do t'i përdorim politikisht si grusht...

Aksioni vullnetar për rrugën Kukës-Peshkopi ishte ideuar nga regjimi i Hoxhës në pranverën e 1946, si një vepër me përfitime ekonomike, pasi do të...

Telegrami 4 mars ‘46/ Spiro Pano: Pushkatuam 6 klerikë në Shkodër,...

“Sot me rastin e pushkatimit të gjashtë kriminelëvet të klerit u mbyll Gjimnazi jezuit... Mendimi ynë është se ata e mbyllnë në shënjë zije......

1946/ Lajmi që xhindosi Koçi Xoxen: “Mark Gjon Markaj me 50...

Një raport i shkurtër i Spiro Panos dërguar Koçi Xoxes e ka xhindosur këtë të fundit pasi i shumëkërkuari nga komunistët, në mars 1946,...

Gjyqi i parë politik në Teatrin Kombëtar

Muajt e parë të pas Luftës sundoheshin nga revanshi i komunistëve për të shtrirë pushtetin në çdo qelizë të jetës në vend. Lajme arrestimesh ...

Fotot e rralla nga Gjyqi Special, kur Koçi Xoxe jepte mandatën...

Tiranë, 1 mars -13 prill 1945. Gjyqi Special për Kriminelët e Luftës dhe Armiqtë e Popullit. Gjyqi u zhvillua në sallën e kinema “Kosovës”....
NDIHMO
Translate »