70 vjet nga masakra e Qafë-Valmirit, askush nuk ka kërkuar falje

0
217
blank

17 Gushti i vitit 1949 ka qenë dita më e zëzë për Mirditën. Janë bërë plot 70 vite nga masakra e Qafë-Valmirit, ku u pushkutuan 10 burra dhe u varën në litar 4 të tjerë. Një ceremoni përkujtimore u organizua në pallatin e kulturës të qytetit të Rreshenit, ditën e shtunë, e mandej një meshë në katedrale. Në ceremoni morën pjesë përfaqësues të shoqatave për ish-të përndjekurit dhe familjarëve të martirëve dhe intelektualë të zonës. Aty nuk kishte përfaqësues të bashkisë që drejtohet nga socialisti, Ndrec Deda. E majta shihet si zgjatim i partisë komuniste dhe me gjasë prania e tyre vetëm mund të irritonte familjarët.

Duke folur për Zërin e Amerikës, Simon Mirakaj u shpreh se “jemi mbledhur për të përkujtuar me përulje këtë masakër barbare e të padrejtë që e ka zanafillën te vrasja e Bardhok Bibës. Njerëzit që u ekzekutuan nuk kishin gisht në vrasjen e Bibës, por komunistët donin të shfarosnin familjet më në zë të Mirditës, familjet fisnike dhe antikomuniste të asaj kohe”.

Ndërsa Filip Gjomarkaj tregoi se sot e kësaj dite nuk e dinë ku e kanë varrin e gjyshit. Ndërsa ai vetë me nënën dhe vëllanë kanë vuajtur në kampet e Tepelenës.

Sakaq, Ipeshkvi i Dioqezës së Rrëshenit, Gjergj Meta udhëhoqi një meshë për martirët. “14 viktimat e terrorit komunist të Qafës së Valmirit janë fillimi i masakrës së komunizmit mbi Mirditën. Mirdita qe më e përndjekura, sepse qëndroi më shumë në këmbë kundër regjimit. Pushofshi në paqe!”, tha Ipeshkvi.

MASAKRA E QAFE-VALMIRIT, 17 GUSHT 1949

Përpara qindra mirditorëve pas një gjyqi të sajuar pa asnjë provë u varën në litar 4 mirditorë të pafajshëm dhe u pushkatuan 10 të tjerë, që s’kishin fare lidhje me vrasjen e B. Bibës.
Pas masakrës nisi terrori i qindra familjeve mirditore, u internuan gra e fëmijë drejt kampit famëkeq të Tepelenës, që funksionoi si kamp shfarosjeje.

Viktimat e kësaj masakre janë:

Të varur në litar: -Preng Dedë Gjomarkaj, (Orosh), Pjetër Dedë Vila, (Kaçinar), Dodë Marka Biba, (Tenë-Kthellë), Pjetër Paloka, (Kaçinar).

Të pushkatuar: -Nikoll Bardhok Bajraktari, (Rrëshen-Kthellë), Llesh Gjon Melyshi, (Malaj-Kthellë), Ndrec Mark Ndoj, (Kaçinar), Nikoll Llesh Bajarktari, (Orosh), Gjokë Gjin Kaçi, (Bukmirë), Ndoc Gjetë Çupi, (Pshqesh-Blinisht), Bardhok Dodë Gjini, (Prosek-Kthellë), Gjergj Keç Beleshi, (Kthellë-Epër), Preng Shkurt Nikolli, (Orosh), Frrok Gjetë Mata, (Kaçinar).

Në rast se keni dijeni mbi krime, viktima apo ngjarje që lidhen me periudhën e komunizmit në Shqipëri, klikoni këtu për ta publikuar në arkivën tonë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here