Kryefaqja 2018

Arkivat Vjetore: 2018

blank

“Edmond Caja, kaubojsi i skëterrës”

Hasan Njazi Bajo: Ju i dini Edmond Caja, ku ndodhen varret e Sokol Zefit, Tom Ndojës e të Sandër Sokolit, që e thyet më...
blank

"Xhelati i Spaçit, Pjetër Koka që s'na linte të hanim as bukën e mykur"

Një rrëfim nga Kujtim Kaziu, për policët e kampit që torturuan mizorisht të burgosurit dhe i lanë të vdisnin nëpër galeritë e minierës Ishte dimri...
blankvideo

Angjelin Dabërdaku/ Burgu i Spaçit ishte shkatërrues

"Bërtiti njëri, Mark Grozhani, tha: Ta dinë, kallzojani, amanet ju të burgosurit, se po më pushkatojnë për 100 kilogramë domate, që janë kalbur në...
blank

Vullnetarë me dhunë në aksion, revolta e të rinjve lezhjanë në ’46

Letërkëmbimi ku zbardhet revolta e të rinjve nga fshatrat e Lezhës, për mobilizimin me dhunë si vullnetarë në ndërtimin e rrugës Kukës-Peshkopi… Pas urdhrit të...
blank

Koçi Xoxe: Aksionistët vullnetarë,  si do t'i përdorim politikisht si grusht ndaj reaksionit

Aksioni vullnetar për rrugën Kukës-Peshkopi ishte ideuar nga regjimi i Hoxhës në pranverën e 1946, si një vepër me përfitime ekonomike, pasi do të...
blank

“Gjeta unazën në gishtin e babait të pushkatuar, tmerret gjatë internimit”

Kujtimet e Brunhildës: Në gishtin e babait tim, u gjet unaza e martesës dhe pas analizës dhe inicialeve që kishte, ma dhanë mua, që...
blank

Dekretligji i faljes/ Si i mashtroi regjimi antikomunistët e arratisur

Dokumenti i nëntorit 1946/ Regjimi me ligj, duhet t'i falte të arratisurit dhe t'i lehtësonte ata që dorëzoheshin, po ashtu edhe familjet e tyre...
blank

Dokumenti/ Ja si rrëmbehej shtëpia dhe prona në komunizëm

Shkresa e majit 1946, ku jepet një prej urdhrave të shumtë të këtij lloji në atë kohë, për zaptimin e shtëpive dhe pronave... Ky dokument...
blank

Viti i Ri po vjen, ta përmbysim “Bishën Komuniste”

Një trakt i hedhur në Shkodër, në dhjetor të vitit 1948, dëshmon se qyteti që nuk pranoi kurrë t'i përulej regjimit komunist, po rezistonte...
blank

Edmond Caja, pse të burgosurit e quanin kaubojsi i skëterrës

Shkrimi dëshmi e shtatorit 1991: Ju tregoj si i torturonte pleqtë dhe të sëmurët, dhe si i vrau tre të dënuarit e revoltës së...
NDIHMO
Translate »