Kryefaqja 2018 Korrik

Arkivat Mujore: Korrik 2018

Hysni Deda, 15 vjet burg vetëm për një fjalë goje me shokët në kafene…

"Unë nuk e dija se mund të dënoheshe për fjalë që i thoje mes shokëve!!! Më dënuan 15 vjet, më torturuan në hetuesi dhe...

Uria në  Burgun e Burrelit, “Na dhanë për të ngrënë një ka të ngordhur,...

Tre rrëfime për  luftën e përditshme me urinë në Burrel nga Avni Xhomaqi, Uran Kostreci dhe Kajtaz Çelo. “Ushqimet nga familja na i vidhnin...
video

Barjam Dervishaj, i dënuari 8 herë

Pas një kalvari të gjatë prej 28 vitesh burg nga 8 dënime të ndryshme, Barjam Njazi Dervishaj rrëfen jetën e tij në të gjitha...

“Zbardhja e krimeve të komunizmit në epokën digjitale", një konferencë ndërkombëtare në Hotel Tirana

"Zbardhja e krimeve të komunizmit në epokën digjitale”, konferencë shkencore nga fondacioni "Kujto", të hënën më 16 korrik në orën 10:00 në sallën “Akernia”...

Xhaferr Kalbaj: Terrori në Qafë Bari, si na rrihte pa mëshirë Edmond Caja

Filloi rrahja e pamëshirëshme ndaj nesh. Më shumë rrahën Fredin sepse komandanti Edmond Caja i thoshte se na fëlliqe Kuçin e Vlorës. Ishte koha...

Fatos Nano, Maj 1991/ Si do t'i punësojmë e strehojmë të internuarit dhe të...

Një vendim i Këshillit të Ministrave datë 31 maj 1991, i firmosur nga ish kryeministri Fatos Nano, parashikonte ngritjen e një komisioni, i cili...

Avni Xhomaqi: Në burgun e Burrelit, ku gardianët torturonin për vdekje ajkën e kombit

Kur erdhi drejtor burgu Vangjel Rëmbeci, filloi gjendja e urisë dhe masat ndëshkuese nga më çnjerëzoret. Gardiani vinte dhe godiste të burgosurit pa kurrfarë...
video

Hasije Izeti: Lagjia e re e Gjirokastrës u ndërtua mbi eshtrat e të...

"Varrmihësi nga Gjirokastra na tha së të burgosurit e vdekur, i thyenin në mes, i fusnin në thasë e i groposnin aty ku më...

“Sillni sambistët, turma nga gjithë Shqipëria, po mësyjnë ambasadat”

Raporti i një polici, korrik ‘90/ Si ndiqeshin nga policia dhe sambistët në çdo rrugcië të tiranës grupet e qytetarëve që synonin të futeshin...

Enver Hoxha më 1950: Qenve jepuni mish, të burgosurve vetëm bukë e kripë

Në gusht të vitit 1950, ndërsa diskutonin të ndryshonin normat ushqimore për të burgosurit, të internuarit dhe gjithë personelin e Ministrisë së Brendshme, përfshirë...
NDIHMO
Translate »