27 Shtator, 2021

Cuklina, nëna fatkeqe që humbi dy fëmijët brenda pak minutash

Historitë e tmerrshme të kampit të internimit në Tepelenë, atje ku humbën jetën qindra fëmijë, gra e pleq Nga Lek Pervizi Tepelena u damkos me njollën e turpit nga komunizmi, që aty krijoi kampet më të...

“Sorrat” mbi kokën e Bilal Xhaferrit

“Bredhi i bukur në oborrin e lidhjes së shkrimtarëve ishte mbushur me sorra. Ato krokëllinin në mes të ditës, me të thirrura si ca ustallarë që s’ndërtojnë asgjë, ngriheshin e uleshin nëpër degë, fluturonin...

Auto-burg!

Ai shkonte dhe vinte gjithkah e gjithkund! Mund të përfundonte njëherësh në 23 burgjet apo në secilin nga 48 kampet e internimit që funksiononin në Shqipërinë burg... në të gjithë pa mbërritur kund, apo...

"Nata e fundit kur e pashë tim atë para pushkatimit”

“Kur mora vesh se e pushkatuan babain, isha 6 vjeç dhe nuk e njihja fjalën ekzekutim...E pashë babain kur e shtynë dhe e plasën brenda asaj makine, pastaj u nisën me shpejtësi. Qëndrova për...

Në përkujtim të Mid'hat Frashërit

Më 10 nëntor, në Nju Jork do të mbahet një ceremoni për riatdhesimin e eshtrave të Mid’hat Frashërit, personalitetit të shquar shqiptar, që prehet në varrezat Ferncliff të Westchester-it. Mid’hat Frashëri, i njohur edhe...

“Dimri po shkon! Sot, fillon pranvera!”

Kardinal Mikel Koliqi, kleriku shqiptar para të cilit u përkul me respekt Papa Gjon Pali i Dytë Nga Luljeta Progni Nuk ishte parë kurrë më parë në 2 mijë vjet që një Papë të përkulej para...

Homazh për Qemal Elezin, antikomunisti që triumfoi mbi diktaturën

I arrestuar në moshën 17-vjeçare, si pjesë e grupit të të rinjve antikomunistë shkodranë, për të kaluar dhjetë vite të mundimshme në burgjet e diktaturës Ishte mesditë e ftohtë në Shkodër, më 26 janar 1945....

Marika Dhima, 19-vjeçarja e rritur jetime që u burgos nga komunistët, në vitin 1947

“Aktivitetin tim kundër pushtetit popullor, e kam nisur në gusht të vitit 1946. Arsyeja ka qenë pse unë nuk kam marrë triskën e rinisë dhe të frontit...” Marika Dhima ishte një vajzë 19-vjeçare nga Korça,...

1946/Muzikologu Ramadan Sokoli u burgos se kishte dijeni për lëvizjen e Postribës

Në listën e gjatë të intelektualëve të dënuar nga regjimi komunist, bën pjesë edhe muzikologu i njohur Ramadan Sokoli (1920-2008). Pasi mbaroi, në vitin 1940, liceun e Shkodrës, në vitet 1940-1943, ndoqi studimet e...

In Memoriam për gratë e kampit të Tepelenës

Nga Luljeta Progni Atë ditë shkova të takoja nënën si çdo fundjavë. Ka kohë që është në shtrat e s’mund të lëvizë më. E përshëndeta si zakonisht dhe e pyeta për ato që një i...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »