27 Shtator, 2021

“Le të vdesë, se prandaj i kemi sjellë këtu, që të vdesin”

Si u la të jepte shpirt gjeneral Sulejman Vuçiterna pasi u plagos në kampin e Vloçishtit. Studiuesi Kastriot Dervishi sjell dëshminë e bashkëvuajtësit të gjeneralit, të dënuarit Skënder Stefanllari Nga Kastriot Dervishi Antikosovarizmi dhe dasia krahinore,...

Auto-burg!

Ai shkonte dhe vinte gjithkah e gjithkund! Mund të përfundonte njëherësh në 23 burgjet apo në secilin nga 48 kampet e internimit që funksiononin në Shqipërinë burg... në të gjithë pa mbërritur kund, apo...

Mars 1948/ Pushkatimi i 4 klerikëve dhe 12 kryengritësve të Postribës

Një shi i imët i shtohej atij sfondi vajtues në orët e para të mëngjesit... Ashtu flokëthinjur, të lidhur pranë njëri-tjetrit, klerikë, myslimanë e të krishterë qëndrojnë para një grope të madhe që ngjason...

Protesta e Aliut më 1992, një klithmë nga Savra!

Ishin ditët e para pasi regjimi komunist kishte rënë. Në Savër (një prej kampeve të internimit), një burrë i moshuar afro të 60-ave, ulet të shkruajë një rrëfim si një notë proteste, për jetën...

Bajraktari i Shoshit/ Në luftë pa kompromis kundër Enver Hoxhës

Bilanci tragjik i familjes: Si u sakrifikuan 11 burra, një grua dhe një vajzë 11 vjeçe Në kryengritjen antikomuniste, në verë-vjeshtën e 1946-ës, në disa zona të Veriut, që kulmoi me kryengritjen e Postribës, si...

17 janar 1991/ Dita e fundit e Musinesë në Rrëshen!

“Hektori dhe i biri mbanin afër eshtrat, përballë ishin punonjësit e Sigurimit dhe shefi i degës së brendshme. Ishte takimi i fundit më xhelatët…eshtrat e saj po largoheshin nga qyteti ku kishte vuajtur 19...

Me u lind për lumni

2 shtatori përkon me ditën e lindjes së dy martirëve të Kishës Katolike. Një prifti dhe një laik, një intelektual i rrallë dhe një djalë 20 vjeç, por Lazër Shantoja dhe Gjelosh Lulashi nuk...

Aqif Selimi, 30 vjet burg se pa një ëndërr

Në vitin 1946 ishte një oficer 19-vjeçar i sapo dalë nga rradhët partizane, por fati i tij do të ndryshonte kryekëput. Gjithcka nisi ngaqë nuk pranoi ta quante Kosovën “minoriteti shqiptar në Jugosllavi”… “Akuzohesh se...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »