27 Shtator, 2021

11 të pushkatuar si përkrahës të Dedë Shabanit në Shkodër

Tri procese gjyqësore politike, që zbatonin telegramet e shkëmbyera mes Mehmet Shehut dhe Enver Hoxhës, vendosën ekzekutimin e 11 personave dhe dënimin me dhjetëra vite burg për të tjerët   Më 26.1.1945 u pushkatua në Shkodër Dedë...

Valentin Pervizi: Takimi pas 5 vitesh më nënën dhe gjyshen në internim

Jeta e vështirë në kampin e Beratit dhe letrat e kartolinat me bashkëshorten italiane Pas qëndrimit dy vjet në burg, drejtori e kishte thirrë Valentin Pervizin në zyrën e tij për ti komunikuar që...

Lista/ 110 drejtues të Sigurimit të Shtetit që kryen krime monstruoze

  Nga Leka Ndoja Në  përkujtim të 40 vjetorit të procesit të fundit gjyqësor ndaj klerit katolik, të 29 prillit 1977 ndaj Imzot Ernest Luigj Çobës, Ipeshkvit të mbramë të Shkodrës gjatë komunizmit, dhe në përkujtim...

Letrat e ndaluara: “Të therim macen për të jetuar”

Në janar-shkurt 1953, Kontrolli Postar, pjesë e Degës së 8-të të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme, ndaloi një pjesë të letrave dërguar nga Shqipëria jashtë shtetit. Nëpërmjet këtyre...

Dëshmi/ Breshëria e armëve dhe britma e Sabihasë mesnatën e 26 shkurtit

Ajet Hysa, banor i fshatit Mënik në Tiranë, tregon për kujto.al rrëfimët e nënës së tij, Hane Hysa për ekzekutimin e shkencëtares së parë shqiptare dhe 21 intelektualëve të tjerë, të akuzuar për ngjarjen...
video

Dokumentari "Të Zhdukurit" | kujto.al

Mijëra shqiptarë u zhdukën në vitet e diktaturës komuniste në ekzekutimet me ose pa gjyq, në kampet e internimit dhe në burgjet-kampe ku shfrytëzoheshin si skllevër. Eshtrat e tyre u mbuluan nga balta e...

Mënikut çi panë sytë, klithjet e Sabihasë që vranë shpirtin e fshatit

Në fshatin Mënik, aty ku në natën e 26 shkurtit 1951 u pushkatuan pa gjyq 22 intelektualë të Tiranës. Rrëfimet e Rakip Hysës për kujtimet e të atit mbi piskamën e gruas dhe bataret...

Atë Serafin Koda, prifti françeskan nga Kosova që vdiq në torturat e Sigurimit të...

Dita e 17 majit të vitit 1947, nuk ishte njësoj si të tjerat për infermieren Marije Ndoja. Në klinikën ku ajo u shërbente të sëmurëve, erdhi i larë me gjak, trupi i priftit fort...

Dëshmia tronditëse/ Rajmond Sejko: Si ma vrau komunizmi gjithë familjen, isha ende fëmijë

“Pengu im... s’munda të përcjell në banesën e fundit babin Teme, vëllain Sokol e të mirën nënën time, Shpresa. Ende nuk e dimë ku prehen eshtrat e babit.” “Ka edhe burra që lotojnë…”,  thotë herë...

Uria e shqiptarëve në letrat e ndaluara

“Nuk më thua baba, si do të rrimë neve të ndarë, ti atje dhe unë këtu?! Më vjen të vras veten. Në rast se ke mundësi më dërgo disa penicilina dhe streptomicinë. Po të...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »