Udhëtim me Nezi Alizotin për një varr të humbur 

"Ishte pesë vjeç kur i dënuan të atin me varje, Riza Fejzi Alizoti, inxhinier nafte. Nëpër mjegull kujton ndonjë tipar të të atit, ndonjë belbëzim që nuk do ta shqiptonte kurrë më, pas moshës...

881 vite burg kryen priftërinjtë që vinin nga 24 universitete të Europës

  9 shekuj burg për klerikët katolikë shqiptarë që kishin kryer së bashku 450 vjet studime. 38 klerikë u shpallën martirë nga Vatikani, 28 prej tyre nuk kanë varr. Martirizimi i priftërinjve katolikë në shifra. Pas 22...

“Djelmnia studentore” e Shkodrës si vatër e antikomunizmit

Një dëshmi nga Hamza Kazazi për antifashizmin dhe antikomunizmine  familjes së tij por edhe për vuajtjet e tmerrshme nga diktatura komuniste Si filloi persekutimit nga komunizmi?  Për historinë e tim eti dhe vuajtjet e familjes, unë...

Gaqo Kaskaviqi, i riu korçar që kaloi 27 vjet në burgjet komuniste

Për angazhimin në Partinë Popullore u arrestuan edhe Andrea Diamanti, Jorgjia Burgaleci, Filloreta Karanxha, Thomaidha Shelke, Raqi Kotnika, Mehdi Agolli, Pandi Irakli, Ilo Bicolli, Vangjel Marko, Vasil Ciko. Gaqo Kaskaviqi ishte vetëm 23 vjeç kur u arrestua...

Atë Serafin Koda, prifti françeskan nga Kosova që vdiq në torturat e Sigurimit të...

Dita e 17 majit të vitit 1947, nuk ishte njësoj si të tjerat për infermieren Marije Ndoja. Në klinikën ku ajo u shërbente të sëmurëve, erdhi i larë me gjak, trupi i priftit fort...

Dhjetor 1969/ Gjyqi ndaj Raif Elezit dhe 10 kuksianëve të tjerë

Gjyqet popullore dhe dhuna e “masave punonjëse” ndaj njerëzve të pafafjshëm të akuzuar për agjitacion e propagandë Një shfaqje brutale e sjelljes së "masave të gjëra punonjëse" në një gjyqin politik në Kukës, sjell në...

Pyetje për Edmond Cajën: Kush ia nxori sytë prej ballit, vëllait tim, Tom Ndoja...

Shkruan motra e Tom Ndojës, i pushkatuar në revoltën e Qafë-Barit, në maj të vitit 1984 Nga: Bardhe Ndoja Letër drejtuar kujto.al: Përshëndetje! Jam Bardhe Ndoja, motra e Tom Ndojes, i pushkatuar në revoltën e Qafë-Barit. Me...

Drita Tabaku: ...kur dëgjova artopolantin komunist shpallej dënimi me pushkatim i tim eti

Kur vdiq babai, nëna ishte e sëmurë rëndë dhe nuk ishte në gjendje të lëvizte dot, ndërsa dy motrat e dobëta nga shëndeti nuk kishin fuqi që ta varrosnin babain. Pasi hapën një gropë...

Maj ’46/ Komunistët e Shkodrës: Shtoni kontrollin mbi gratë e reaksionarëve

“Që të ketë një goditje të drejtë e të shumëanëshme reaksioni, shtrohet sot në qarkun t‘onë problemi i një operacioni të gjërë e të rreptë, marrje masash kundra elementeve kundërshtar që njihen si udhëheqësa,...

Dokument i 1946/ Pushkatuam 13 burra të Malësisë se u dhanë bukë të arratisurve

Dokumenti në foto, i firmosur nga Musa Daci, major i veprimit në Divizionin e Mbrojtjes së Popullit, gjatë aksioneve në veri të vendit, dëshmon sesi janë pushkatuar 13 burra në malësitë e Shoshit, Mërturit,...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »