blank

Shkurt 1946/ Si u pushkatuan dy të rinjtë nga Malësia e Madhe

“Gjeka u rrëzua në gjuajtjet e para të automatikut komunist, kurse Gjergji e mbajti në krahë deri sa të dy u rrëzuan së bashku, me trupat shoshë me plumba..” Gjergj Luli dhe Lekë Marashi, ishin...
blank

Masakrat e komunistëve në veri, detajet e frikshme në letrën e Mehmet Shehut

Përfshirja e komunistëve Jugosllavë: "Bashkë me shokët Jugosllavë të Çetinës kemi vendosur që më datën 20, të Martën të mbledhim popullin e Hotit e të Grudës në Tuz për t’folur së bashku përpara se...
blank

Dokumenti/ Tradhëtia e komunistëve ndaj Kosovës në vitin 1945

Si u urdhërua nga diktatoi dhe komunistët, heqja e menjëhershme e flamurit shqiptar nga çdo ambjent publik në gjithë Kosovën Tradhëtia kombëtare që bënë komunistët sapo morën pushtetin , me dorëzimin pa kushte të Kosovës, ...
blank

Një ditë në burgun komunist

Material i përgatitur nga libri i shkruar nga Ejell Coba https://www.youtube.com/watch?v=EVG7npxjgqE
blank

Abdulla Rami, i diplomuari në Montpellier që regjimi e kalbi në burgun e Burrelit...

16 dhjetor i vitit 1944. Në çdo rrugë e shesh të Tiranës dukeshin ende gjurmët e luftës së posambaruar. Ishte “kohë fitimtarësh”, ndërsa Shqipëria jetonte në të vërtetë një nga momentet më të vështira e...
blank

Grupi i “sabotatorëve të kënetës së Maliqit”, dëshmia e gazetares Zyraka Mano, që ishte...

Në nëntorin e 1946, lajmi më i madh në Tiranë ishte gjyqi ndaj atij që u quajt me bujë, “grupi i sabotatorëve të kënetës së Maliqit”. Qëllimi i këtij gjyqi ishte, në radhë të...
blank

Gjenocidi mbi elitën e kombit shqiptar nën terrorin komunist

Tomor Aliko: Ju rrëfej si u eliminua truri i kombit shqiptar me vendime të gjyqeve speciale dhe ato ushtarake: varjet në litar, ekzekutimet, burgosjet Nëse diktatori Enver Hoxha, nuk do të kishte varë elitën shqiptare...
blank

Marjo Verde: Nuk i rrëfej dot tmerret e Tepelenës në Itali, askush s'do më...

Bruno, Greta, Marjo dhe Amri, dy gjermane dhe dy italianë, të huajt që vuajtën kampin e internimit në Tepelenë Në kampin famëkeq të Tepeleës, atje ku ishin internuar familjet e të burgosurve politik dhe të...
blank

Vizita në misionin amerikan që çoi në pushkatim Kostandin Dinon

U ekzekutua në bregun e lumit në Tiranë më 27.4.1948 në prani të komandantit të burgut nëntoger Adem Skëndajt, të deleguarit të Sigurimit toger Maqo Pecani dhe prokurorit ushtarak kapiten Petrit Hakani. Në fjalën...
blank

Vajtimi i nënë Sofias për nipin e saj të vrarë nga komunistët

“Vdektë nana, o Noc! Mos marrtë frymë nana ma masi ke vdek edhe ti”....një rrëfim rrënqethës për vuajtjet në kampin e internimit në Tepelenë, atje ku dhanë shpirt të uritur, qindra fëmijë gra e...
NDIHMO
Translate »