27 Shtator, 2021

Pashke Miri: Si ma pushkatuan bashkëshortin e ma burgosën djalin

“Pas ardhjes së demokracisë, djali im Deda shkoi dhe takoi ish-prokurorin e Pjetrit, në Tiranë. Kur e ka marrë vesh se kush ishte Deda dhe çfarë donte, u dridh nga frika. Djali e qetësoi kur...
video

Dëshmia/Muhamet Zhuli: Më arrestuan në një ditë me babanë 68-vjeçar

Pesë vite burg sepse kishte mbrojtur të atin në mbledhjen e fshatit. Pesë vite punë të rëndë në Spaç, ndërsa babai i tij, edhe pse në moshë të thyer, u dënua me 7 vjet,...
video

Dëshmia/Pal Macaj: Si e vranë para syve tanë priftin që na mësonte uratën

Kujto.al sjell një dëshmi të re nga kampi i Tepelenës, përmes të mbijetuarit Pal Macaj. Vitet e paimagjinueshme në Tepelenë, ku pa me sytë e tij disa ngjarje makabre dhe jeta e vështirë pas...
video

Dëshmia/Bujar Sala: Në burg në '90-ën, kur turmat kalonin kufirin

Kishte nisur të shqetësonte Tiranën me traktet e tij në vitet '80, por erdhi koha dhe do të pikasej dhe arrestohej. Bujar Sala tregon vuajtjet në kampin e Qafë-Barit dhe Shën Vasilit, ku vazhdonte...
video

Dëshmia/ Jonuz Kulla: Nevzat Haznedari, krimineli që nuk m’u nda gjithë jetën

I ati, ishte nga ata trima, që kur e morën për ta pushkatuar, thirri: “Amanet Shqipërinë”. Ajo thirrje do të inkurajonte për vite me radhë shokët e burgut që mbetën gjallë, siç tregon për kujto.al,...
video

Dëshmia/Anila Seferi: Vdekja e dyshimtë e tim eti

I dënuar me 30 vite burg nga regjimi komunist, Islam Seferi, ndërroi jetë në spital, në rrethana ende të dyshimta për familjen. E bija, rrëfen për vuajtjet e të atit, hijen e përndjekjes dhe...
video

Dëshmia/Luan Berberi: 20 vjeç, në "birucën e vdekjes"

I arrestuar në moshën 20-vjeçare, pasi u kap duke tentuar të kalonte kufirin, Luan Berberi nga Berati pësoi tortura të shumta nga ushtarët, oficerët dhe hetuesit deri sa e nxorën në gjyq dhe e...
video

Dëshmia/ Fatos Kërluku: 15 ditë në pranga këmbë e duar

Pasojat e tentativave për arratisje të të vëllait, i vuajtën të gjithë. Të atin ia mbytën në Topojë të Fierit, ku internuan familjen. Fatos Kërlukun e dënuan dhe ndërsa ishte në burg, e ridënuan. Pa...

Revolta në Zhapokikë, kryengritja antikomuniste që tronditi sistemin monist

Fakte, dëshmi dhe dokumente historike që hedhin dritë mbi një ngjarje të lavdishme lirie që u mbyll tragjikisht prej komunistëve me një hakmarrje të pa imagjinueshme mbi popullsinë e pafajshme. Intervistë me studiuesin Xhezo...

Dëshmia/ Muharrem Xhydollari: “Shpirtrat e vdekur” të Spaçit

Muharrem Xhydollari (Hudenishti) i persekutuar, i përndjekur dhe i burgosur prej komunistëve me 9 vite në burgun e Spaçit, me 5 familjarë të pushkatuar dhe i dënuar me 5 vite internim pas lirimit nga...

MË TË LEXUARAT

NDIHMO
Translate »