Kryefaqja 2020

Arkivat Vjetore: 2020

blank

Fundi i pamerituar i kryebashkiakut të 10-të të Tiranës

Një figurë e rëndësishme politike, me formim të rrallë akademik për ato vite, por edhe për ditët tona, Rexhep Jella, do të pësonte persekutimin komunist,...
blank

Gjithë Shkodra në këmbë pas vdekjes së arqipeshkvit Gaspër Thaçi, si u alarmua regjimi...

Vdekja e arqipeshkvit imzot Gaspër Thaçi, në Shkodër më 25 maj 1946, kishte vënë në alarm gjithë kupolën e regjimit komunist. Veçanërisht, kjo ngjarje...
blank

Mësuesja që vdiq nga turturat, si e përçmoi kryehetuesin e tmerrshëm

Historia e Marie Tucit që u arrestua ndërsa ishte mësuese në Mirditë. Torturat që kaloi në hetuesi që e çuan drejt vdekjes, pasi e...
blank

Albina Marashi, 6-vjeçarja që pa babain të varur në mes të Shkodrës

  Ishte vetëm 6-vjeç, mosha kur krijon kujtimet e para, kur Albina Marashi (Pervizi) do të nguliste në sytë e memories së saj kujtimin më...
blank

Dokumenti Mars ’48: Fran Miri me 4 burra mposhti dy batalione të Sigurimit

Si i mposhti Fran Miri dhe 4 të arratisurit e tjerë, batalionet komuniste. Ata lanë 7 të vrarë dhe 6 të plagosur dhe i...
NDIHMO
Translate »